AVDIO: Misijonarka Vesna Hiti: Burundi je bistveno revnejši od Ruande
Cerkev na Slovenskem | 16.09.2019, 07:25 Petra Stopar
27 let je bila sestra Vesna Hiti misijonarka v Ruandi, zdaj pa je v Burundiju. Čeprav sta si državi na zunaj zelo podobni, so med njima tudi velike razlike. »Bistveno je revnejši Burundi, ker ni takšne hierarhične urejenosti, in tudi ne prejema toliko pomoči kakor Ruanda,« je opisala svoje vtise v oddaji Karitas. V njej je pripovedovala o pozitivnih učinkih dobrodelne akcije Z delom do dostojnega življenja.
Slovenska karitas v sklopu akcije Za srce Afrike že deseto leto nadaljuje projekt Z delom do dostojnega življenja, v katerem darovalci iz Slovenije z vsakomesečnim darom v vrednosti 6, 12 ali 24 evrov podpirajo zaslužek za delo revnih v Afriki. Kar 615 mesečnih darovalcev že omogoča plačilo za redno in občasno delo staršem iz več kot 300 revnih družin v Ruandi, Burundiju, Centralni Afriki in na Madagaskarju ter 17 družin v Albaniji in 14 na Šrilanki.
Kot je za Radio Ognjišče povedala sodelavka Slovenske karitas Jana Lampe, revna družina na afriškem podeželju potrebuje dodatnih 24 evrov, v mestu 48 evrov, v Albaniji 50 evrov in na Šrilanki 30 evrov na mesec, da dostojno preživi, da ima dovolj hrane ter dostop do zdravil in šolskih potrebščin za otroke.
Po devetih letih izvedbe so se mnoge družine že postavile na lastne noge, namesto njih so misijonarji v projekt vključili druge. Ena izmed žena je Rosa iz Burundija, ki ima sedem otrok: »Prej smo jedli enkrat na dan. Želela sem oditi v Tanzanijo, da bi tam poiskala delo. Sedaj pa lahko delam tukaj in imamo vse, kar potrebujemo. Lahko kupim milo, otroci se šolajo, plačujem zdravstveno zavarovanje … Zelo sem srečna.«
S. Vesna Hiti pa pravi: »Ti darovi gredo res neposredno k tistim, ki so najbolj potrebni, a ne tako, da bi se jim samo dajalo in dajalo, marveč takrat, ko ti ljudje naredijo nekaj dobrega za druge. Sama vidim dobrobit tega projekta predvsem v tem, da se te družine res dvignejo, da lahko z lastnim delom naredijo nekaj zase, na primer kupijo kos zemlje, zgradijo hišo, otroci gredo lahko v šolo, so zdravstveno zavarovani, hkrati pa njihovo delo pomaga misijonarjem na mnogih področjih. Recimo, v zdravstvenem centru, kjer sem delovala, so ti ljudje sekali drva, kosili travo, izdelovali zidake za druge revne družine, in to je bogatilo tako njih kot vse, ki so jim pomagali,« je povedala.
Tudi letos bo Karitas s pomočjo darovalcev iz Slovenije preko akcije podprla nove revne družine v Centralnoafriški republiki, Burundiju, Albaniji in na Šrilanki. Zbira tudi mesečni dar za plačilo dela zdravstvenih delavcev in učiteljev na misijonih. Lani so podprli delo treh zdravstvenih in pet pedagoških delavcev v Afriki. Več pa na www.karitas.si.