Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Novi koronavirus, preventiva (foto: Pixabay)
Novi koronavirus, preventiva | (foto: Pixabay)

Kaj imajo skupnega koronavirus, gripa in driska?

Slovenija | 29.08.2020, 10:43 Alen Salihović

Z začetkom meteorološke jeseni naraščajo poleg skrbi ob začetku novega šolskega leta tudi bojazni, kaj se bo dogajalo z novim koronavirusom in tudi drugimi virusnimi obolenji. Slednjih je bilo od marca bistveno manj, predstojnik Inštituta za mikrobiologijo dr. Miroslav Petrovec to pripisuje ukrepom, ki so bili sprejeti za omejevanje širjenja novega koronavirusa.

Zdravniki po vsem svetu so zaskrbljeni. Takšne sezone, kot jo imamo letos, če govorimo o virusih, ki povzročajo prehlad, še nisem doživel, je opozoril dr. Petrovec. »Namreč vsi virusi, vključno s koronavirusi, ki smo jih poznali prej, in tudi gripa na koncu marca, je skoraj čudežno in nenadno izginila. A najbrž ne zaradi kakšnih višjih sil, ampak prav zaradi ukrepov, ki so bili uvedeni in so preprečili širjenje, ne samo koronavirusu, ampak tudi vsem drugim virusom, ki se prenašajo na enak ali podoben način. Uvedba razkuževanja rok, mask in fizičen odmik med ljudmi je ključnega pomena za prenos številnih bolezni.«

Namreč vsi virusi, vključno s koronavirusi, ki smo jih poznali prej, in tudi gripa na koncu marca, je skoraj čudežno in nenadno izginila.

Dr. Petrovec sicer ugiba, vendar je precej gotov, da so se infekcijske bolezni, med katere lahko prištevamo tudi drisko, zmanjšale za neverjetne odstotke. Vprašanje, kaj se bo zgodilo pozimi odgovarja, da gre za veliko uganko. Prva med njimi je, da se bo dogajalo v najmlajši populaciji za katero je doslej znano, da ni življenjsko ogrožena zaradi koronavirsua, vendar ni povsem jasno koliko bo prispevala k prenosu. »Vemo pa, da so te razmere v šolah in vrtcih nekaj nekaj vsakdanjega. Verjetno se bomo še sproti učili, kateri ukrepi bodo najbolj pomembni.«

Virolog Petrovec je še dejal, da kar zadeva njihovo stroko, bodo storili vse, da bodo zagotovili diagnostiko vsem, ki jo potrebujejo, da bi lahko potrdili čim več primerov. Predvsem pa želijo življenje ohranjati v čimbolj normalnih razmerah. »Stremimo k temu, da bi normalno delovale vse dejavnosti, najprej seveda zdravstvo, da bo omogočena zdravstvena oskrba tudi za vse bolezni, ki medtem niso izginile, da bo čimbolj normalno delovalo tako javno življenje kot gospodarstvo. V to z vsemi sodelavci od marca naprej vlagamo enormne napore, ne samo na našem inštitutu, ampak tudi v drugih laboratorijih.«

Vemo pa, da so te razmere v šolah in vrtcih nekaj nekaj vsakdanjega. Verjetno se bomo še sproti učili, kateri ukrepi bodo najbolj pomembni.

Petrovec je na nedavni novinarski konferenci Slovenske medicinske akademije dejal še, da se število primerov na inštitutu zaradi uvedenih ukrepov ni zmanjšalo, saj so imeli zaradi testov bistveno več testiranj. »Želim si, da ukrepi, ki so, ostanejo, se po potrebi spremenijo glede na epidemiološko stanje ali pa na nova spoznanja, ki jih bo stroka šele ugotovila,« je jasen predstojnik Inštituta za mikrobiologijo Miroslov Petrovec.

Slovenija, Zdravstvo
Uporabljene plastenke (photo: Pixabay) Uporabljene plastenke (photo: Pixabay)

Res to potrebujem?

Praznujemo dan Zemlje – našega skupnega doma, kakor se večkrat izrazi papež Frančišek. Na svetovni in tudi slovenski ravni poteka več pobud, v katere naj bi bila vključena več kot milijarda ljudi ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.