Nataša LičenNataša Ličen
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko
KLjub drugačnim razmeram bodo mladi gotovo znali izrabiti počitnice (foto: Pixabay)
KLjub drugačnim razmeram bodo mladi gotovo znali izrabiti počitnice | (foto: Pixabay)

Številni mladi med koronakrizo ostali brez dela

Slovenija | 12.08.2020, 10:14 Andrej Šinko

Mladi so soočeni z negotovimi oblikami zaposlitev, s težavami pri reševanju stanovanjskega problema, zaradi česar se vse pozneje osamosvajajo, opozarjajo njihovi predstavniki ob današnjem mednarodnem dnevu mladih. Bili pa so tudi velike žrtve koronakrize.

Približno polovici mladih so se v času epidemije znižali prihodki, kar četrtini pa niso zadoščali za njihove osnovne potrebe, kaže raziskava Mladinskega sveta Slovenije. Številni mladi so ujeti v negotove oblike dela prek različnih podjemnih ali avtorskih pogodb, prisilnih s.p.-jev ali zaposlitev za določen čas. »Zaradi tega so prve žrtve vsake krize, ker delodajalci takšne oblike dela ali takšno sodelovanje najlažje prekinejo,« je opozorila predstavnica sindikata Mladi Plus Tea Jarc.

Stopnja brezposelnosti v prvem četrtletju letos je bila z 11,5 odstotka najvišja med mladimi v starostni skupini od 15 do 24 let. V primerjavi z lani je bila višja za približno poldrugi odstotek, razlogi za to pa naj bi bili v znižanju števila zaposlenih prek študentskega servisa.

Da se mladi srečujejo s težavami pri vstopu na trg dela, kar je epidemija koronavirusa še bolj izpostavia, pa so zapisali pri Evropski komisiji. 

Mladi še vedno težko pridejo do stanovanj

Številni mladi so soočeni tudi s stanovanjskim problemom. Zaradi negotovih zaposlitev velikokrat ne morejo do lastniškega stanovanja, to pa jih zlasti v urbanih okoljih sili v drag najem, saj je neprofitnih stanovanj bistveno premalo.

Predlagane spremembe stanovanjske zakonodaje naj bi to spremenile, saj naj bi na eni strani okrepile gradnjo, na drugi pa spodbudile tudi oddajo trenutno praznih stanovanj. »Vsekakor so to koraki naprej. Mi pogrešamo še drugačne načine bivanja, torej, da bi se uzakonilo tudi stanovanjske zadruge ... Predvsem pogrešamo ta medsektorski vidik, zato ker se reševanje bivanja ne dotika le nekih fizičnih prostorov. Stanovanja morajo biti zgrajena tam, kjer mladim omogočajo dostop do vseh storitev, ki jih potrebujejo,« pravi predsednica Mladinskega sveta Slovenije Anja Fortuna. Hkrati pa pojasnjuje, da se mladi zaradi obeh omenjenih problemov bistveno pozneje osamosvajajo.

Na mlade se je s posebnim sporočilom obrnila tudi ministrica za izboraževanje Simona Kustec.

V podporo predvsem mladim kmetom pa so se zavzeli v SLS.

Slovenija, Politika, Sociala, Evropska Unija
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...