Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Andrej JermanAndrej Jerman
Petra StoparPetra Stopar
Dotik (foto: Pixabay)
Dotik | (foto: Pixabay)

Dotik

Naš pogled | 25.08.2020, 14:59 Damijana Medved

Dotik oziroma tip je eden od naših petih čutov. Koža je naš največji organ, naše prvo komunikacijsko sredstvo in naše najbolj učinkovito varovalo.

Kdo od nas se ne spomni medlenja ob dotikih v zaljubljenosti. Drhtenja ob navidezno naključnem dotiku rok ... Pospešenega bitja srca ob tem. Dotik ni zgolj stik kože, je veliko več.
Iz dotika smo ustvarjeni in porojeni na ta svet in hvala Bogu je mimo postopek, ki je zahteval, da se novorojenčka takoj po rojstvu odnese proč od mame; nasprotno, zdaj se tudi v porodnišnicah prizadevajo za takojšen telesni stik mame in otroka. Otrok se ob dotiku mamine kože, poslušanju bitja njenega srca in glasu, umiri in stik kože s kožo je eden od načinov povezovanja med mamo in otrokom, ki je še posebej pomemben in dragocen takrat, če se porod ni odvil fiziološko. Dotik ima pri prehodu na ta svet velik pomen in je za otroka in mamo zelo pomemben, saj se nam ti prvi trenutki vtisnejo za vedno ...

Dotik je za otroka primaren vir učenja. Prek dotika se otrok uči zaupanja in občutka varnosti. Dotik spremlja nego in hranjenje otroka. Pri dojenju je dotik seveda bistven. Marsikateri dojenček pa tudi veliko bolje spi, če so starši blizu in se jih lahko tudi mimogrede dotakne.

Če ljubeč dotik pospremi naš prvi vdih, naj spremlja tudi zadnjega in nas tako pospremi v večno življenje in obeleži naš prehod v onostranstvo – še prej pa naj bogati naša življenja na tej strani.

Margot Sunderland v knjigi Znanost o vzgoji posebej poudarja pomen dotika v otroštvu in opozarja, kako lahko umanjkanje dotikov vpliva na življenje v odrasli dobi, kajti „zelo veliko znanstvenih dokazov govori v prid temu, da bolj ko je otrok deležen dotikanja v otroštvu, mirnejši in manj prestrašen bo, ko bo odrasel. Telesni stik namreč pomaga uravnati sistem za odzivanje na stres v možganih /.../"

Čeprav nam je morda bolj domače ljubkovanje majhnih otrok, pa Margot Sunderland pravi, da je opaziti „osupljiv vpliv dotikov na možgane," tako pri majhnih kot velikih otrocih. Kajti, marsikdaj začnemo z dotiki pri starejših otrocih skopariti in pri tem pozabljamo, da hormon oksitocin, ki se ob tem sprošča vpliva pozitivno – ne glede na starost.

Dotik torej blagodejno vpliva na naše psihofizično počutje v vseh starostnih obdobjih, ne samo v otroštvu; tudi v odrasli dobi, tudi v starosti. Ne pozabimo, da je dotik tudi sestavni del - vsaj nekaterih – zakramentov, da je znamenje križa še posebej pomenljiva gesta, ko jo poklonimo svojemu bližnjemu.

Prepričana sem, da želja po ljubečem dotiku nikoli ne presahne. Če ljubeč dotik pospremi naš prvi vdih, naj spremlja tudi zadnjega in nas tako pospremi v večno življenje in obeleži naš prehod v onostranstvo – še prej pa naj bogati naša življenja na tej strani.

Naš pogled, Pozitiva
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...