Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Duhovnik pred vrati samostana (foto: Pixabay)
Duhovnik pred vrati samostana | (foto: Pixabay)

Branko Cestnik: Premestitve so dramatične, ker je duhovnikov vedno manj

Slovenija | 28.07.2020, 09:38 Rok Mihevc

Prihaja avgust, ko bodo marsikatere župnije pozdravile novega župnika. Premestitve so običajen pojav, tudi nujen, ker je duhovnikov premalo. O tej aktualni temi, o odnosi do papeža, celibatu in političnih zadevah, smo tokrat govorili v oddaji »Spoznanje več, predsodek manj«, s p. Brankom Cestnikom.

Duhovnik ne izbira svojega občestva in občestvo ne svojega duhovnika. Kako sprejeti tisto, kar je težko sprejeti in kako pozdraviti novega duhovnika v župniji?

Menjave vedno burijo domišljijo, tudi takrat, ko je bilo duhovnikov veliko. Zdaj so te menjave bolj dramatične, ker je duhovnikov manj. Nekje ga dobijo, drugje ga istočasno izgubijo. V kakšnih občestvih tako znajo biti menjave napete, v kakšnih pa zelo vesele. Z vsakim novim duhovnikom se začne nov ciklus. Če grem jaz zdaj iz moje župnije, bo prišel za mano duhovnik, ki bo gotovo nekatere stvari bolje delal. Zato je dobro, da se duhovniki menjavajo in se ga veselimo kot nov ciklus, novo priložnost, ki jo Bog daje župniji.

V glavnem se župnije veselijo, so pa tudi take, ki so v teh dneh žalostne, ker so prišle v soupravo ali pa so pričakovale duhovnika, pa ga niso dobile. Te župnije je treba znati nagovoriti, to je delo škofov in vas medijev, ki te teme odpirate. Da te bolečine vernikov, ki izgubijo duhovnika, ne skrivamo, da se znamo z njo soočiti in jo znamo racionalno sprejeti in jo videti v širši sliki Božjega načrta.

p. Branko Cestnik
p. Branko Cestnik © Izidor Šček

Vedno bolj je opazno pomanjkanje duhovnikov. Ali smo v preteklosti prevečkrat gradili zidove in premalo vere?

Težko je definirati vero ljudstva. Cerkveni sistem ima pastoralno statistiko, ki je zakramentalna statistika. Po njej lahko približno ugotoviš kakšna je vera ljudstva. Je pa treba biti previden, ko se izražamo o veri človeka. Ljudje imajo vero na različne načine, ne vedno na zakramentalni način. Vere je več, kot jo lahko statistike zaobjamejo ali kot jo duhovniki vidimo pri mašah.

V teku je proces sekularizacije, ki pomeni, da se ljudje oddaljujejo od religije. Ta proces je tudi v Sloveniji v polnem teku. Ga vidimo in ga vsak dan opazujemo, nanj se različno odzivamo. Kdo ga sprejema kot del življenja, kdo se jezi ali je celo pohujšan. A treba je znati znotraj teh procesov najti svoje mesto kot Cerkev in bolj kot Cerkve delilke zakramentov, je prišel čas Cerkev oznanjevalke. Cerkev, ki je misijonarka in oznanjevalka in k temu spodbuja tudi papež Frančišek.

Veliko je negodovanja, ker bi radi koncept Cerekve ohranili. Svet živi naprej, a so tudi drugi koncepti Cerkve za prihodnost. Eden izmed teh je tudi misijonarski, ki upam, da nas bo v prihodnje bolj navdušil. Potem tudi ne bo toliko strahu, koliko nas je, kakšne strukture imamo. Vedeli bomo, kaj hočemo in to je najpomembejše.

Ukvarjanje s strukturo in kulturnim okoljem ni dovolj, pogledati moramo v notranjost življenja vernikov in se vprašati, koliko je vere, koliko je osebne vere in kakšna je. Vernika najprej prepoznaš po osebni molivi, ne toliko po njegovem osebnem aktivizmu. Osebna molitev bo še vedno prvi in najvišji kriterij osebne vere.

Kar nekaj let ste duhovnik, ali kot duhovnik občutite vsakokrat z novo oblastjo kaj sprememb?

Duhovniki nismo državni uslužbenci in javni sektor in nas menjavanje oblasti ne vrže iz tira. Naše službe niso kar tako ogrožene, živimo od darov vernikov, živimo od ljudi, ki nas imajo radi, podpirali nas bodo v dobrem in slabem. En slovenski sociolog je rekel, da duhovniki živimo od »beračenja« in da smo edina družbeno spremenljiva oblika beračenja v Sloveniji. Je pogodba, »ti si moj duhovnik, jaz te bom finančno podpiral, ti pa bodi dober duhovnik«. To ni plača, ni garancije, včasih si odvisen od vere in od tega, kako znaš biti zvest duhovnik.

Včasih je pa res, da se s političnimi »hiti« smo duhovniki zelo na udaru. Pedofilija npr. je bil svetovni hit, ko se je tolklo po duhovnikih do onemoglosti. Takrat so nas izenačili, da smo vsi pedofili in da je celibat gnezdo pedofilstva. Takrat ni bilo prijetno, poznalo se je v naših odnosih.

Več pa v posnetku oddaje "Spoznanje več, predsodek manj"!

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...