Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Zvone Černelič je prejemnik Rural Inspirational Awards, nagrade Evropske komisije na temo biogospodarstva (foto: Jakob Čuk)
Zvone Černelič je prejemnik Rural Inspirational Awards, nagrade Evropske komisije na temo biogospodarstva | (foto: Jakob Čuk)

Dober vzor je močna baza, pravi nagrajeni kmet Zvone Černelič

Kmetijstvo | 16.07.2020, 17:45 Nataša Ličen

Zvone Černelič iz Biodinamične kmetije Dečno selo, v Artičah, je prejemnik nagrade Rural Inspirational Awards, ki jo podeljuje Evropska komisija.

Zavedam se, da je to verjetno ena največjih nagrad, ki jo lahko dobimo za svoje delo.

»Na kmetijskem ministrstvu so opazili naše delo in to je bil prvi povod za prejem nagrade. Sprva se mi nominacija ni zdela pomembna. Zgodba se je začela leta 2003, kmetujemo biodinamično, to je nadgradnja ekološkemu. Kmetovanje brez kemije, brez pesticidov, je moja želja. Sliši se morda kot utopija, pa ni. To je mogoče. Upam, da se bo kmetijstvo pri nas širilo v to smer.«
Certificirana celotna država
»Za zgled lahko vzamemo indijsko zvezno državo Sikkim, ki se nahaja na severovzhodu Indije, leži pod Himalajo, meji pa na Nepal, Kitajsko in Butan. Leta 2003 je sprejela radikalni eksperiment – povsem je prepovedala uporabo pesticidov. Uvedli so stroge ukrepe, z visokimi denarnimi kaznimi oglobijo, tudi z nekajletnim zaporom, vsak poizkus neupoštevanja popolnoma ekološke proizvodnje hrane. Vsa narava se je pri njih obnovila in to je spodbudilo tudi razvoj turizma.«

Sikkim, Indija, kjer so prepovedali pesticide in vsakršno uporabo kemičnih sredstev, pri pridelavi hrane
Sikkim, Indija, kjer so prepovedali pesticide in vsakršno uporabo kemičnih sredstev, pri pridelavi hrane © iStockphoto

Deležen sem bil tudi posmehovanja. Pomembno je imeti svojo zavest in verjeti v pošteno delo ter zgodbo. To je nagrada za vse vloženo delo.

»V Sloveniji bi morali delati, kot so delali naši predniki. Ljudje vsekakor ne bi bili lačni. Hrane je dovolj, po gospodinjstvih se je veliko odvrže. Hrana ni dovolj cenjena. Z ekološkim, biodinamičnim načinom kmetovanja, lokalnim povezovanjem, in s pridelavo na zdravih tleh, se pridela še več. To bi bilo dobro za našo državo, vsaj razmislimo v to smer.«

Imeti moraš vizijo in voljo do dela. In, začeti je treba z majhnimi koraki.

»Ko sva z ženo kupila zemljo in postavila kmetijo, je bila odločitev po ekološkem kmetovanju enostavno stanje zavesti. Vse se začne pri zdravi zemlji. Tla morajo biti zračna. Skrbimo, da je v njih dovolj humusa, življenja. Če je z rastlino kaj narobe, pridejo škodljivci. Ne bom rekel, da ni nikakršnih težav. Vsako leto je tudi drugače. Imeti je treba vizijo in voljo do dela. Toda, to gre v sklop kmetovanja. Največja nagrada je zadovoljstvo ljudi nad našo hrano.«

Teorija, da z majhnimi ekološkimi kmetijami ne bi pridelali dovolj hrane, ne zdrži, pravi naš sogovornik.
Teorija, da z majhnimi ekološkimi kmetijami ne bi pridelali dovolj hrane, ne zdrži, pravi naš sogovornik. © pixabay

Biti izbran med vsemi kmetijami v Evropi, ki so bile kandidatke za nagrado, je kar velika reč.

»Treba je razmišljati z glavo. Tudi prevzeti dobre stvari, ki jih vidimo drugod. Pri svojem delu uživam. Jagode, ki jih pridelamo, so med zelo želenimi artikli. Imajo posebno aromo in poln okus. Rad kakšno košarico tudi podarim. Posebej ganljiva je bila pred kratkim pripoved gospe, ki je prišla na tržnico po košarico jagod za svojega moža, na smrtni postelji, ki si jih je zaželel.«

30 odstotkov hrane zavržemo, tudi mesa pojemo preveč.

»Zemlja, mati narava, nas prehranjuje. Bijejo nam zadnje ure. Žal so določeni lobiji še vedno premočni. Lahko pa smo dober vzor, to je naša močna baza, ki se širi med ljudmi. So posamezniki, ki sledijo. In, veliko nas je že. Tudi v Sloveniji. Vse več strank, potrošnikov, tudi zahteva takšno hrano. Hrano, pridelano na majhnih kmetijah, na naraven način. Zdravo hrano. V eni majhni gredici lahko pridelamo res veliko. Teorija, da bi bili lačni, če bi kmetovali tako, preprosto ne zdrži.«

Ekološko, ljudem, živalim in okolju prijazno, kmetovanje omogoči obnovitev krajine in ravnovesja v naravi.
Ekološko, ljudem, živalim in okolju prijazno, kmetovanje omogoči obnovitev krajine in ravnovesja v naravi. © pixabay

Kmetijstvo, Oddaje, Via positiva, Doživetja narave
br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič) br. Dominik Papež (photo: Lojze Mušič)

Diakonsko posvečenje br. Dominika Papeža

V skupnosti bratov kapucinov je bila včerajšnja nedelja posebej slovesna. Novomeški škof Andrej Saje je namreč v župnijski cerkvi sv. Jerneja v Ambrusu v diakona posvetil br. Dominika Papeža.

Prenova ljubljanske tržnice (photo: Elea iC; Scapelab) Prenova ljubljanske tržnice (photo: Elea iC; Scapelab)

Ljubljanska nadškofija: Pogajanj ni bilo

V javnosti zadnje dni odmeva novica Mestne občine Ljubljana, da je pridobila soglasja za izdajo gradbenega dovoljenja za prenovo osrednje ljubljanske tržnice z gradnjo garažne hiše.

Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.) Mag. Andreja Jernejčič (photo:  Lin&Nil, svetovanje in izobraževanje, d.o.o.)

Nastop je zame zadetek v polno

Mag. Andreja Jernejčič je z več kot petindvajsetletnimi izkušnjami v komuniciranju, novinarstvu in odnosih z javnostmi, strokovnjakinja za javno nastopanje. Je avtorica sedmih knjig ter dveh ...

Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc) Poročnika Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos ter voditeljica Maja Morela (photo: Rok Mihevc)

V najslabšem primeru skočim iz letala

V Kolokviju smo se dvignili med oblake, leteli, pilotirala pa sta poročnika Slovenske vojske Benjamin Gaube in Aljaž Kurbos. Mlada pilota sta z nami delila svojo pot izobraževanja in ...