Maja MorelaMaja Morela
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Hrana (foto: Šixabay)
Hrana | (foto: Šixabay)

Če bi zmanjšali lakoto v svetu, bi v resnici zmanjšali stroške

| 19.07.2020, 10:13 Marjana Debevec

Lakoto je lani trpelo skoraj 690 milijonov ljudi, Svetovna organizacija za hrano in kmetijstvo pa opozarja, da se bo tej številki letos zaradi pandemije pridružilo še rekordnih 130 milijonov ljudi. Sveti sedež poziva k solidarnosti, večjemu mednarodnemu sodelovanju, strategijam v korist manjšim pridelovalcem in nižanju cen živil, ki so bogata s hranilnimi snovmi.

Pet let po tem, ko so se svetovni voditelji zavezali, da bodo lakoto do leta 2030 izkoreninili, se stanje samo še poslabšuje. Leto 2020 bi tako lahko zaradi gospodarskih posledic COVIDa-19 prineslo rekord 130 milijonov novih žrtev pomanjkanja hrane.

Stalni opazovalec Svetega sedeža Svetega sedeža msgr. Fernando Chica Arellano poudarja, da nismo na pravi poti. Pri tem opozarja na dva problema: po eni strani podhranjenost in po drugi strani na bolezni, ki so posledica podhranjenosti. »Treba bi bilo okrepiti mednarodno sodelovanje, ne samo skrbeti la lastne probleme, ampak se povezati, da bi lahko skupaj premagali lakoto in podhranjenost. Gre za problem, ki zahteva veliko sodelovanja,« je msgr. Arellano dejal za Vatican News. Konkretne strategije pa bi po njegovih besedah bile: podpiranje malih proizvajalcev in zmanjšanje stroškov osnovne hrane, bogate s hranilnimi snovmi.

Največ podhranjenih ljudi je v Aziji in sicer kar 381 milijonov. Na drugem mestu je Afrika, sledita ji Latinska Amerika in Karibi.
Poročilo Združenih narodov ob tem opozarja, da zagotavljanje zdrave prehrane tistim, ki si tega ne morejo privoščiti, ne bi bila le dolžnost mednarodne skupnosti do njih, ampak tudi koristen ukrep, s katerim bi prihranili milijarde stroškov za posledice nepravilnega prehranjevanja. Ocenjujejo, da bi lahko obvladovanje lakote po svetu zagotovilo prihranke v višini 1,3 milijarde dolarjev letno.

Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar) Križev pot na Ljubljanski grad (photo: Zan Senicar)

Mladi na ljubljanske ulice ponesli molitev

Molitveno vzdušje je vladalo sinoči na ljubljanskih ulicah, ko je več kot sto mladih molilo križev pot. Jakob Rus iz Katoliške mladine je pojasnil, da so molitev začeli na Kongresnem trgu, ...

Peter Prevc (photo: STA) Peter Prevc (photo: STA)

Peter Prevc: Vzgonski veter Svetega Duha vedno deluje

Današnji dan v Planici se bo zapisal v zgodovino. Najuspešnejši slovenski skakalec vseh časov Peter Prevc je pred več kot 20 tisoč gledalci pomahal v slovo več kot 15 letni profesionalni karieri.

Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško) Šunka zorjena po tradicionalnem postopku (photo: KZ Laško)

Kako skuhati sočno velikonočno šunko?

Eno od vprašanj, ki se gospodinjam postavlja v teh dneh je, kako skuhati velikonočno šunko, da bo res sočna in okusna. Peter Oprčkal iz Kmetijske zadruge Laško pravi, da je to najbolj odvisno od ...

Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak) Pirhi obarvani z naravnimi barvami (photo: Miša Pušenjak)

Miša Pušenjak: Naravne barve za pirhe

Skoraj vsaka gospodinja dobro obvlada pripravo pirhov v rjavo rdečih odtenkih, ki najpogosteje temelji na kuhanju jajc v čebulnih olupkih. Bolj kot je čebula temne barve, bolj izrazit je tudi ...