Jože BartoljJože Bartolj
Andrej JermanAndrej Jerman
Rok MihevcRok Mihevc
Trg sv. Petra (foto: Rok Mihevc)
Trg sv. Petra | (foto: Rok Mihevc)

Papež: »Hvaležnost je razpoznavno znamenje kristjana«

| 28.06.2020, 15:59 Tanja Dominko

Papež Frančišek se je v današnjem nedeljskem nagovoru z okna Apostolske palače naslonil na današnji evangeljski odlomek, v katerem z vso močjo odmeva povabilo, da bi živeli v polnosti svojo pridružitev Gospodu tudi tedaj, ko to zahteva napor. Spregovori tudi o naši ljubezni do Jezusa, ki naj bo pred ljubeznijo do staršev in otrok.

Papež Frančišek je pojasnil, kaj natanko nam želi Jezus povedati z besedami: »Kdor ima očeta ali mater rajši kakor mene, ... sina ali hčer rajši kakor mene, ni mene vreden«. Takole pravi: »Jezus prav gotovo nima namena podcenjevati ljubezni do staršev in otrok, a dobro ve, da sorodstvene vezi, če so postavljene na prvo mesto, lahko preusmerijo od resničnega dobrega. To lahko vidimo, ko nekatere korupcije po vladah pridejo iz tega, ko je ljubezen do sorodnikov večja od ljubezni do domovine in začnejo zaposlovati sorodnike. Enako je pri Jezusu. Ko je ljubezen večja, a ne do Njega, to ni v redu.«
Ko pa je ljubezen do staršev in otrok očiščena z Gospodovo ljubeznijo, obrodi sadove dobrega tako v družini sami in tudi precej onkraj nje same, poudarja sveti oče. In ko Jezus reče svojim učencem: »Kdor ne vzame svojega križa in ne hodi za menoj, ni mene vreden«, papež Frančišek pravi, da gre za to, da hodimo po poti, ki jo je On sam prehodil, ne da bi iskal bližnjice. Prave ljubezni ni brez križa. Ampak ta križ nam ne prinaša strahu, saj je On ob nas, nas podpira in nam da moč ter pogum. Prav tako se ni potrebno s plašno in sebično držo vznemirjati, da bi ohranili lastno življenje. Jezus opozarja: »Kdor obdrži svoje življenje zase, ga bo izgubil, in kdor izgubi svoje življenje zaradi mene, ga bo našel« Papež nadaljuje: »To je paradoks evangelija. Tudi glede tega imamo Bogu hvala, veliko zgledov! To vidimo v teh dneh, koliko ljudi, koliko ljudi prenaša križe drugih, da bi jim pomagali, se žrtvujejo za druge, ki potrebujejo v tej pandemiji pomoč... Toda z Jezusom je to možno delati. Polnost življenja in veselje se najde, ko se z odprtostjo, sprejemanjem in dobrohotnostjo daruje same sebe za evangelij in za brate.«
Če tako delamo, lahko okušamo Božjo velikodušnost in hvaležnost. Za vse, kar drugi storijo za nas. Prav ta hvaležnost je razpoznavno znamenje kristjana, poudari sveti oče.«

Po molitvi Angel Gospodov in blagoslovu je sveti oče najprej povabil k molitvi za uspeh torkove konference za podporo prihodnosti Sirije in tamkajšnje regije. K molitvi je pozval tudi za prebivalce Jemna, predvsem za otroke, ki trpijo zaradi hude humanitarne krize, ter za prebivalce zahodne Ukrajine, ki so utrpeli škodo med zadnjimi poplavami.

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...