Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Rok MihevcRok Mihevc
Slovenska vlada (foto: Rok Mihevc, ARO)
Slovenska vlada | (foto: Rok Mihevc, ARO)

Jeretič: interpelacija o delu ministra Počivalška vladi ni škodovala

| 13.06.2020, 07:00 Tanja Dominko

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je uspel prepričati poslance, da so očitki o spornih poslih pri nabavi zaščitne opreme v času epidemije neutemeljeni. Glasovi SAB, SD, LMŠ in Levice so bili premalo prepričljivi. Kaj glasovanje pomeni za prihodnost koalicije in druge interpelacije, ki se obetajo? Pogovarjali smo se s političnim analitikom in svetovalcem Sebastjanom Jeretičem.

Minister Počivalšek je pri glasovanju o interpelaciji prejel kar 51 glasov podpore. Sam je zadovoljen. »Najprej se želim zahvaliti vsem, ki so glasovali proti interpelaciji. Očitno so jih prepričali moji argumenti, ki sem jih predstavil čez dan. Sedaj pa se obračam naprej, proti izzivom, ki jih na gospodarskem področju ne manjka.«
Kaj podpora pomeni za koalicijo? Vprašanje sem zastavila političnemu analitiku in svetovalcu Sebastjanu Jeretiču. »Predvsem mislim, da se je koalicija precej dobro stabilizirala. Kolikor slišim, ni več nobenih idej, da bi še kdo izstopil iz koalicije, in mislim, da se bodo sedaj lažje soočali z naslednjimi koraki ter da je bila ta interpelacija dejansko neka prelomnica, ki je bila za to koalicijo precej pozitivna.«

Počivalškov odgovor na vse strele, ki jih je dobil, je Jeretič pozitivno ocenil, čeprav so bili nekateri udarci res nizki, zlasti s strani Levice. Nastop poslanca Mihe Kordiša je označil kot dno dna politične kulture.
»Kar pa je najhuje, vidim da njegovemu zgledu nekako sledijo tudi SD in LMŠ. Vse več poslancev nastopa zelo agresivno, predvsem pa brez pravih argumentov in tudi z dejanskimi lažmi.«
Opozicija si skratka želi rušiti trenutno vlado, četudi, če deluje enotno, je Jeretič prepričan, da ima vsaka stranka svoje ambicije in ne vidi možnosti, da bi lahko nekoč spet tvorila svojo vlado. Vedno večji radikalizem je zaznati ne le v Levici, ampak prihaja tudi z novim vodstvom SD-ja.
»Tanja Fajon jim ustreza, ker je radikalna levičarka po svojem nastopu in idejah ter programu. Že zaradi tega mu ustreza. Mislim pa, da bo prišla do neke točke, čez katero ne bo mogla iti, in to je ta levo-sredinski prostor, ki je malo bolj pragmatičen. Mislim, da s tem radikalizmom, pri katerem vztrajajo Levica, SD in LMŠ, torej vsi se gnetejo v trdo levem kotu političnega prostora. Mislim, da to niso ne nastopi, kar se tiče kulture, ne vsebine, ki bi uspele pritegniti tisti sredinski del, ki pa je vedno odločal o volitvah.«
Na vidiku so tudi nove interpelacije, tako o delu ministra Hojsa kot o delu ministra Tonina. Kako te vplivajo na podobo v javnosti?
»Dejansko je opozicija pohitela s topovskimi kroglami. Kot sem že omenil, na polovici epidemije je začela z napadi na koalicijo prek interpelacij, torej enim od najmočnejših orožij, ki jih opozicija ima. Mislim pa, da se bo kmalu ugotovilo, da jim v resnici ne koristijo.«

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...