Papež: Z zaupanjem glejmo na vsak dogodek našega življenja
Svet | 13.04.2020, 13:50 s. Brigita Zelič
Na današnji velikonočni ponedeljek se je papež Frančišek - za svoj virtualni stik z množicami vernikov - znova vrnil v svoje prostore. V kapeli doma sv. Marte je zjutraj obhajal sveto mašo, pri kateri je dejal, da smo sredi pandemije koronavirusa postavljeni pred izbiro med vstajenjem narodov in bogom denarjem. Če bomo namreč izbrali denar, bomo padli nazaj v grob lakote, suženjstva, vojn, orožja. Zato je papež Frančišek na začetku maše povabil k molitvi za oblastnike in znanstvenike, ki že razmišljajo o obdobju po pandemiji - da bi našli pravo pot, vedno v korist ljudi. Vernike je znova nagovoril opoldne, ko je v knjižnici Apostolske palače vodil molitev Raduj se, Kraljica nebeška in govoril o spoštovanju do žensk. Globoko ceni njihov nepogrešljivi delež pri oznanjevanju evangelija od jutra Gospodovega vstajenja vse do danes, ko se številne ženske brez pomisleka nahajajo v prvih »bojnih črtah« spopadanja s pandemijo coronavirusa.
Na odlomek 28. poglavja Matejevega evangelija, ki govori o srečanju vstalega Kristusa z ženama, ki sta prišli mazilit njegovo mrtvo telo, je papežu Frančišku služil kot temelj razmišljanja o vlogi žensk pri oznanjevanju evangelija vse od vstajenskega dogodka dalje. Vstali Gospod je ob srečanju z njima ob praznem grobu dejal: »Ne bojta se! Pojdita in sporočita mojim bratom, naj gredo v Galilejo; tam me bodo videli.« (Mt 28,10). S temi besedami je Vstali ženam zaupal misijonsko poslanstvo v odnosu do apostolov. V času Jezusovega javnega delovanja in tudi v trpljenju so bile čudoviti zgled zvestobe, požrtvovalnosti in ljubezni do njega. Zdaj jih nagradi z dejanjem pozornosti in posebne ljubezni. Ženske so vedno na začetku: Marija prva in žene prve, je še poudaril sveti oče.
Od takrat naprej se je oznanilo o Jezusovem vstajenju začelo širiti po vsem svetu in v ljudeh poglabljalo zavest, da je Bog Oče z Jezusovim vstajenjem razodel polnost svoje ljubezni in usmiljenja do ljudi vseh časov. Sveti oče je nadalje ugotavljal: »Če je Kristus vstal od mrtvih, je mogoče z zaupanjem gledati na vsak dogodek našega življenja, tudi na tiste, ki so polni stiske in negotovosti. To je velikonočno sporočilo ki smo ga poklicani oznanjati z besedami in predvsem s pričevanjem življenja.«
Nadaljeval je s povabilom, naj ta gotovost okrepi vero vseh krščenih, zlasti tistih, ki se soočajo z večjim trpljenjem in težavami.
Po opoldanski molitvi Raduj se Kraljica nebeška in blagoslovu, je papež Frančišek nadaljeval z ovrednotenjem ne le vloge žensk v evangeliju, temveč
je opozoril na številne, ki v tem času velike zdravstvene stiske skrbijo za druge. Naštel je zdravnice, bolničarke, policistke in zaposlene v zaporih, zaposlenih v trgovinah in številne mame, sestre in babice, ki so skupaj z družino zaprte v hišah z otroki, ostarelimi in invalidi in kjer včasih doživljajo tudi nasilje. Povabil je:»Molimo zanje, da bi jim Gospod dal moč in da bi jih naše skupnosti podpirale skupaj z njihovimi družinami. Gospod naj nam da poguma žensk, da bomo vedno stopali naprej.«
Ob misli na številne žrtve koronavirusa je papež Frančišek ob koncu vsem zagotovil svojo bližino in molitev. K medsebojni povezanosti v molitvi je povabil tudi vse nas in nas spodbudil k medsebojni bratski pomoči.