Epidemije, koronavirusi in drugi strahovi
| 23.03.2020, 13:33 Nataša Ličen
Dr. Miha Kos pravi, naša obramba so možgani. Zato jih je treba razvijati, krepiti in vsak dan trenirati, da ne atrofirajo, torej začenjajo izgubljati svoje sposobnosti. Prav možgani nam bodo pomagali, da se bomo izvili tudi iz sedanjih razmer.
Zato se je pomembno podučiti tudi o virusih, pravi. »Zavedati se je treba, da niso nevarne samo stvari, ki jih vidimo, nevarno je tudi marsikaj človeškim očem skrito, ni pa skrito našim možganom. To je trenutek, da vidimo ali smo družba ali smo samo množica individumov.«
Človeštvo ni preživelo zaradi ostrih čekanov, ampak zaradi možganov.
»Ali se zavedamo, da živimo v sobivanju z drugimi, vemo da je naš obstoj in napredek odvisen od ljudi, ki so okrog nas? To je preizkušanja človeštva, ali znamo držati skupaj, znamo v času suhih krav potrpeti, stopiti v mislih in dejanjih (v varni razdalji trenutno seveda) drug do drugega, si pomagati s svojim znanjem, veščinami in s svojo empatijo?«
V Hiši eksperimentov, na Trubarjevi ulici v Ljubljani, so se že pred časom lotili velike novosti, kompleksnega projekta, e-eksperimentov. Različne poizkuse, ki smo jih lahko doživeli in preizkusili v Hiši eksperimentov, zdaj lahko opravljamo kar od doma.
Direktor dr. Miha Kos: »Tako je. Zdaj, ko smo večinoma varno doma, in edino prav je tako, lahko obiskovalec preko naše spletne strani www.he.si vstopi in eksperimentira na daljavo. To ni simulacija, eksperimenti so opremljeni s kamero, tako lahko dejansko od doma, v svojem okolju, poganjamo eksperiment, ki teče v Hiši eksperimentov, vplivamo na parametre in ta eksperiment hkrati opazujemo. Vseh se ne da tako opremiti, nekaj pa, in skušamo jih čim več opremiti s kamero in ponuditi na takšen način. Trenutne razmere nas seveda primorajo v razvoj novega.«
Hiša eksperimentov v duhu zajezitve epidemije ostaja zaprta, odprta pa je na spletu.
»Zdaj, ko je najlepše doma, je inovacij v Hiši eksperimentov veliko. Razvijamo marsikaj, snemamo videe, ki lahko pomagajo, ponudili smo več virtualnih poljudnih predavanj, na voljo je igrica OOPS za razbijanje tabujev, skupaj z Društvom Drzni smo pripravili odprto telefonsko linijo na številki 051 330 099, preko katere se specialistka diabetologinja pogovarja vsak dan med tednom od 12. do 14. ure, o sladkorni bolezni, psihološkem vidiku in seveda o virusu.«
Prav zadnje predavanje, preden so zaprli vrata Hiše eksperimentov, je bilo predavanje ob zelo odprtih oknih, o virusih »Epidemije, coronavirusi in drugi strahovi«, predavala je dr. Mojca Rajter iz Infekcijske klinike.
V varnem okolju si privoščimo radovednost, sprašujmo, zanimajmo se, učimo se novega, raziskujmo, preverjajmo. Razmišljajmo s svojo glavo, bodimo zdravi in ostanimo doma.