Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Petra StoparPetra Stopar
Potrebujemo temeljito očiščenje v duhovnem dojemanju sveta in naše biti.  (foto: pixabay)
Potrebujemo temeljito očiščenje v duhovnem dojemanju sveta in naše biti. | (foto: pixabay)

Dr. Marko Pavliha: Ob tehnološkem razvoju smo pozabili na razvoj zavesti

Pozitiva | 23.03.2020, 11:21 Nataša Ličen

Tehnološko smo v zadnjih nekaj desetletjih zelo napredovali, v ozadju pa je ostalo duhovno napredovanje ali razvoj zavesti. Edino prav bi bilo, da bi ljudje zoreli na vseh področjih vzporedno. Trenutne okoliščine so zato velik preizkus človeštva enaindvajsetega stoletja.

Kako razume in razbira trenutno dogajanje smo vprašali za oddajo Via positiva, dr. Marka Pavliho, profesorja na Fakulteti za pomorstvo in promet Univerze v Ljubljani, pravnega strokovnjaka, tudi avtorja številnih člankov in kolumn: »Vse skupaj jemljem kot preizkus človeštva, ki je nujno potreben. Upam, da se bomo iz vsega izvili prebujeni in z višjim zavedanje. Naj bo to priložnost za zaustavitev, za meditacijo, molitev, za pogovor s seboj, z Bogom in svojimi bližnjimi ter seveda z naravo, ki pooseblja vse našteto. Sem optimist, ne bom rekel pozitiven, ker to glede na okoliščine razumemo drugače. Verjamem, da nas bo vse to utrdilo

Bomo, ko se bodo stvari umirile in se bo življenje vrnilo na stare tirnice, hitro pozabili na preizkušnjo?
Prof. dr. Marko Pavliha: »Tudi če bomo, je to vendarle neka višja stopnica. Seveda se ne moremo preobraziti čez noč. V višine se pride po stopnicah. Tudi duhovno gledano je to prava prispodoba. Velja načelo, da trdo delo obrodi sadove. Tudi pri duhovnem zorenju. Preizkušnja vsekakor je. Imam občutek, da se je že v zadnjih štirinajstih dneh marsikaj spremenilo na bolje, v smislu večje človečnosti, humanosti med ljudmi. Ko smo se zavedali, da gre za resno stvar, se je tudi v medijih, tudi na digitalnih platformah, občutilo več spodbujanja, več medsebojne pomoči, solidarnosti, več sprememb na bolje.«

Dr. Marko Pavliha
Dr. Marko Pavliha © Osebni arhiv

Čas je, da 21. stoletje postane duhovno, drugače ga ne bo več. Čas je, da postanemo bolj duhovni.

Vajeni smo udobja in želimo imeti vse na dosegu rok. Trenutne razmere zahtevajo od nas veliko družbene odgovornosti. Smo se pripravljeni odreči potrošništvu?
»Ni lahko, za marsikoga je težko. Fizično revolucijo smo dosegli, zdaj je čas za duhovni preporod. Zanimivo je, da na to že dlje časa opozarjajo strokovnjaki, ljudje, ki so znanstveniki ali tako zelo vpeti v kapitalski svet, da je to presenetljivo. Pravijo, tehnični napredek nas je tako zelo presegel, da ga ljudje duhovno ne dohajamo.«

»Ko govorim o duhovnosti, mislim širše od religije in vere. Duhovno dojemanje tehnologije, napredka, apokaliptičnih jezdecev, ki nas ogrožajo, od pretirane revščine, podnebnih sprememb, pretirane digitalizacije, kot je 5G sistem (pa večina ne ve, da nas že zdaj obdaja vsaj 25.000 satelitov, če ne več, in kaj vse to pomeni z vidika sevanja), do pandemij in mnogih drugih nevarnosti. Vse to nas zopet vrača k osnovnemu izročilu človeka.«

Potrebuje svet prenovitev in prevetritev v duhovnem pomenu?
Potrebuje svet prenovitev in prevetritev v duhovnem pomenu? © pixabay

Človek je mišljen za osmišljanje, za osrčevanje drugega. Gre za medsebojne odnose.

»Morali bomo prevetriti, preroditi vzgojne in izobraževalne programe, ker manjka učenja, manjka vzgoje onkraj materialističnega. Obstajajo že znanstveni izsledki o celostni zavesti, o tem, da zavest ni samo produkt kemično električnih funkcij možganov, da je mnogo več. Da je človek mnogo več kot samo ustroj telesa. Tega vedenja manjka. Učenj o različnih tehnikah, ki že otrokom lahko pomagajo, da postanejo boljši ljudje. Vse to je praktično zamolčano, z nekaj izjemami. Tega je premalo in to bi bil nujni začetek. Pripeljal bi, seveda v času ene generacije ali več, do novih politikov, profesorjev, novinarjev, do nove generacije, ki bi lahko utelesila tisto, kar je znani modrec, mislec, motivacijski govorec Eckhart Tolle opisal kot »nova zemlja«.«

Pozitiva
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.