dr. Ivan Štuhec
Dr. Štuhec kritično o potezah Šarca
Slovenija | 17.02.2020, 11:25 Alen Salihović
Vroče politično dogajanje je za Radio Ognjišče komentiral moralni teolog dr. Ivan Štuhec. Kritičen je do potez predsednika vlade v odstopu Marjana Šarca, pa tudi do napadov, ki jih je deležna stranka SDS na čelu z Janezom Janšo.
Samo z najbolj ekstremnimi strankami se običajno ne gre v sklepanje koalicije, med vsemi, ki so med levim, desnim in srednjim spektrom pa je mogoče priti do koalicije, je uvodoma dejal Ivan Štuhec. Opozoril je, da se nadaljuje politika izključevanja. Šarec je namreč v pogovoru za Televizijo Slovenija dejal, da je računal na besede politikov iz 2018, ko so se vsi zaklinjali, da z Janezom Janšo ne gredo. »Šarec s tem svojim stališčem vztraja na nečem, kar je doživelo poraz. Ker če je edini program neke koalicije to, da je proti nekomu, potem bi seveda ta program moral vzdržati štiri leta, očitno se to ni zgodilo. Običajno je tako, da tisto, kar je proti, ne more biti vezivo, ki bi zdržalo na dolgi rok. Na dolgi rok lahko zdržijo samo pozitivne stvari, ki se potem odražajo v pozitivnih spremembah in premikih znotraj države.«
Šarec s tem svojim stališčem vztraja na nečem, kar je doživelo poraz.
Po besedah Štuheca smo bili v minulem letu in pol priča mrtvemu teku Šarčeve vlade. »Če bi bil Šarec res politik, takšen kot se ga je najavljalo na začetku mandata, ki bi bil sposoben stvari povezovati in reševati probleme te države, potem bi bil to s tako koalicijo, kakšno je imel tudi spodoben naredili.«
Vsak politik in politični analitik ve, da s takšno koalicijo težko zdržiš, ker so enostavno interesni med strankami zelo različni.
Sogovornik se ne strinja s Šarčevim argumentom, da se ne da nič storiti zato, ker ima zgolj 13 poslancev. Smešno je po besedah Štuheca tudi to, da Šarec s tem opravičuje predčasne volitve. »Da sedaj ugotavlja, da s temi poslanci ne more skleniti trdne koalicije je naravnost smešno. Saj se je že na začetku vedelo, da je to zelo krhka koalicija. Vsak politik in politični analitik ve, da s takšno koalicijo težko zdržiš, ker so enostavno interesni med strankami zelo različni.«
Že leta in leta govorimo o potrebnih reformah in nobena vlada ni bila sposobna izpeljati teh reform zato, ker ni bila vsebina njihov glavni cilj, ampak je bil njihov glavni cilj, kako preprečiti, da bi Janez Janša postal še enkrat premier.
Glede ugotovitve enega od komentatorjev, da »levičarjev ni strah, da bi Janševa vlada delala slabo, temveč, da bi delala dobro« pa je Štuhec odgovoril pritrdilno. Pohvalil je delo obeh vlad, ki ju je vodil Janša in glede ostalih dodal: »Že leta in leta govorimo o potrebnih reformah in nobena vlada ni bila sposobna izpeljati teh reform zato, ker ni bila vsebina njihov glavni cilj, ampak je bil njihov glavni cilj, kako preprečiti, da bi Janez Janša postal še enkrat premier.«
Štuhec je še dejal, da če civilna družba doslej ni bila preveč aktivna, bo do njene aktivacije prišlo, če bi vlado prevzel Janša: »Če pride do sestave neke desnosredinske koalicije z Janšo na čelu, potem bo civilna družba, in to je levičarska v Sloveniji, veliko bolj močna kot pa katerakoli druga in bo šla takoj na ulice.«