Človek vse bolj postaja hišna vrsta
Sol in luč | 15.01.2020, 07:52 Rok Mihevc Tadej Sadar
Ste radi srečni? In zdravi? Šinrin-joku ali gozdno kopanje že več desetletij velja za enega od stebrov japonske kulture, njihove umirjenosti in spokojnosti. Med gozdnim kopanjem se povežemo z naravo zadnja leta pa je tudi vse več znanstvenih dokazov, da ima izjemen vpliv na zdravje. V oddaji Sol in luč smo predstavili nekaj odlomkov iz knjige Z gozdom do sreče in zdravja, avtorja Qing Li – ja, ki je izšla pri založbi Učila.
Qing Li je strokovnjak za gozdno medicino, ki je dokazal, kako na nas vpliva bližina dreves. Nižji tlak, ublažen občutek stresa, večja vitalnost in okrepljen imunski sitem. »Vsi vemo, kako dobro se počutimo, kadar smo v naravi. Zvoki gozda, vonj dreves, sončni žarki, ki se poigravajo med listi in čist svež zrak nas pomirjajo, lajšajo stres in zaskrbljenost in nam pomagajo, da si zbistrimo misli. Čas preživet v naravi nam izboljša razpoloženje, nam vrne energijo in vitalnost, poživi in pomladi.«
Gozdno kopanje je kakor most
Vsi smo del naravnega sveta, naši ritmi so ritmi narave. Ko se počasi sprehajamo skozi gozd, svoje ritme uskladimo z naravo. Gozdno kopanje je kakor most. Ko uporabimo čutila, premostimo vrzel med seboj in naravnim svetom. In ko smo v harmoniji z naravo, počasi okrevamo. Naš živčni sistem si opomore, telo in um pa postaneta takšna, kakršna morata biti.
Človek vse bolj postaja hišna vrsta
93% svojega časa prebijemo v notranjih prostorih, 6% v avtomobilu, kar pomeni, da zunaj preživimo le polovico dneva na teden. Ob pametnih napravah v povprečju preživimo 8 ur in 41 minut na dan, kar je več, kot povprečen človek spi. Dobra novica je, da na naše zdravje vpliva že kratek čas, preživet v naravi. V dveh urah gozdnega kopanja se boste odklopili od tehnologije in upočasnili ritem vsakdanjega življenja. Znižali si boste raven stresa ter se sprostili.
Prisluhnite posnetku oddaje!