Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Gripa, bolezen, virus (foto: Pixabay)
Gripa, bolezen, virus | (foto: Pixabay)

Gripa na vrhuncu: Če si bolan, ostani doma

Slovenija | 29.01.2020, 14:12 Alen Salihović

Obolelost za gripo je doseglo vrhunec, kar čutijo tudi po številnih šolah. Postelje so polne a pristojni mirijo, da razmere obvladujejo in da ni potrebe po izrednem stanju. Kljub temu so ponekod v bolnišnicah omejili obiske na eno zdravo osebo.

Število obiskov bolnikov z gripi podobnimi boleznimi v ambulantah primarnega zdravstva je v minulih dneh naraslo. Ker se zaradi tega polnijo postelje tudi v naši največji bolnišnici so danes stopili pred medije. Predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Tatjana Lejko Zupanc: »Zaenkrat število primerov še narašča, tako kot vedno so kapacitete polno zasedene. Urgentni blok in pa druge urgence so polne. Zaradi tega se podaljšujejo čakalne dober.«

Število bolnikov z gripo je naraslo zlasti v starostnih skupinah do 14 let. Zaznali so izbruhe v številnih šolah, kjer so dokazali tako gripo tipa A kot tipa B. Strokovni direktor Pediatrične klinike Marko Pokorn: »Tudi v intenzivni enoti smo imeli že kar nekaj predvsem zelo majhnih otrok z okužbo z respiratornim sinicijskim virusom«.

Če imate podatek, da v vrtcih zboleva veliko otrok, naj bo zato doma tudi starejši sorojenec.

Zaradi gripe in viroz prepovedujejo in omejujejo obiske po številnih bolnišnicah. »Človek, ki pride na obisk je lahko že v inkubaciji za gripo a še ni bolan. Dejstvo je, da še preden zboliš, lahko že naprej širiš okužbo,« je povedala vodja službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb v UKC Ljubljana Tatjana Mrvič. Ta zato posebej v primeru otrok svari: »Prosim upoštevajte, da če imate starejšega sorojenca in da je ta potencialni vir okužbe za malega otroka, lahko ta mali otrok zaradi okužbe pristane tudi na intenzivni enoti. Če imate podatek, da v vrtcih zboleva veliko otrok, naj bo zato doma tudi starejši sorojenec.«

Torej, kdaj obiskati zdravnika? »Posebej, ko gre za pacienta, ki ima težje osnovne kronične bolezni, ta potrebuje posvet s svojim osebnim zdravnikom, ki bo presodil ali ta bolnik potrebuje pregled v ambulanti ali potrebuje napotitev v bolnišnico,« je dejala Tatjana Lejko Zupanc. Podobno velja tudi za otroke. Dodajo še, da je potreben obisk pri zdravniku tudi, če vročina ne pade več kot tri dni. Sicer pa je treba gripo preležati.

Če dobite pošiljko iz Kitajske in odprete, si potem ne vrtajte po nosu.

Da do okužbe ne pride ne bodo odveč naslednja navodila Mrvičeve: »Higiena rok, umivanje rok s tekočim milom in vodo. Gibanje na svežem zraku. Ne hoditi v nakupovalne centre in ne se družiti v zaprtih prostorih in pa seveda, če si bolan ostani doma.«

Kaj storiti v primeru koronavirusa?

Na novinarski konferenci so komentirali tudi dogajanje okoli koronavirusa. Lejko Zupančeva je dejala, da je kakšna panika pri nas nepotrebna, je pa treba biti pripravljen na morebiten primer vnosa virusa. Skeniranje potnikov s termokamero na letališčih ob vstopu v državo se po njenih besedah ni izkazal kot varen ukrep, saj je po eni strani zazibal ljudi v lažno varnost, saj veliko okuženih nima vročine, lahko pa okuženi vzame aspirin na letalu in je brez temperature na letališču. Dosti bolj pametno je, da če osebje na letalu opazi, da je nekdo bolan, naj to javi na letališče, kjer morajo slediti protokolu, je dodala.

Zavrnila je, da bi lahko virus vnesli v državo prek pošiljk iz Kitajske. Virus bi sicer teoretično lahko preživel do tri dni na površini, ampak bi morala biti primerna koncentracija virusa. »Poštne okužbe niso bile prej vir prenašanja okužbe in tudi zdaj niso,« je dejala. Pokorn pa je dodal: »Če dobite pošiljko iz Kitajske in odprete, si potem ne vrtajte po nosu.«

Slovenija, Zdravstvo
Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik) Matevž Čelik Vidmar (photo: Jože Suhadolnik)

Kaj smo dobili namesto Urada za verske skupnosti?

Oktobra 2023 smo dobili v Sloveniji nov oziroma spremenjen Zakon o verski svobodi. Z njim je ugasnil Urad za verske skupnosti, ki je deloval v sklopu Ministrstva za kulturo. Zato je bilo Službi za ...

P. Tomaž Mikuš s predavanjem Zlorabe v Svetem pismu (photo: posnetek zaslona) P. Tomaž Mikuš s predavanjem Zlorabe v Svetem pismu (photo: posnetek zaslona)

P. Tomaž Mikuš o zlorabah v Svetem pismu

Z vstopom v sveto leto so pri jezuitih v Ljubljani začeli serijo tematskih večerov z naslovom »Na pragu upanja«. Na njih se pogovarjajo o fizičnih, psihičnih, čustvenih, spolnih in duhovnih ...

Pokop s krsto (photo: pexels) Pokop s krsto (photo: pexels)

Izšel zbornik: Za pravico do groba

Pogovor o krščanskem in islamskem pokopu, ki smo ga 15. januarja letos pripravili na našem radiu je prebudil številne izzive, poslušalcem pa se postavljajo tudi nova vprašanja. Marsikdo se je ...