Sveti krst | (foto: Pixabay)
Ali poznamo datum svojega krsta? Papež Frančišek ima za nas domačo nalogo…
Svet
| 12.01.2020, 15:33
s. Brigita
Zelič
Helena
Križnik
V Katoliški Cerkvi na nedeljo po prazniku Gospodovega razglašenja obhajamo praznik Jezusovega krsta. Obenem liturgično končujemo obdobje božičnega časa. Slovesno je bilo v Vatikanu, papež Frančišek je ob tej priložnosti že tradicionalno daroval sveto mašo v znameniti Sikstinski kapeli ter podelil zakrament svetega krsta v minulem letu rojenim otrokom iz družin zaposlenih v Vatikanu in diplomatov, akreditiranih pri Svetem sedežu. Opoldne je nagovoril množico romarjev, ki se je zbrala na Trgu svetega Petra. Vsem je namenil posebno spodbudo.
Zakrament svetega krsta v Sikstinski kapeli prejelo 32 dojenčkov
Sveti oče je krstil 15 deklic in 17 dečkov ter pred tem toplo nagovoril njihove starše in botre. Spomnil jih je, da s krstom dajejo otroku resnični zaklad, saj tako prejme moč Svetega Duha. Ta ga brani in mu pomaga skozi vse življenje. Prav zato, da lahko raste s to močjo, je pomembno h krstu privesti že otroka. Zbrane je papež Frančišek opozoril, naj ne pozabijo, da v svoje otroke prinašajo Svetega Duha. Skrbijo naj, da bodo s pomočjo kateheze, poučevanja in zgleda rasli v njegovi luči in moči.
Če je Jezus ves na Božji strani, je ves tudi na strani človeka
Po sveti maši in krstu otrok v Sikstinski kapeli je sveti oče z okna vatikanske apostolske palače nagovoril še vernike z vsega sveta. Številni so prisluhnili njegovim mislim. Spregovoril je o Jezusovem krstu v Jordanu in omenil presenečenje Janeza Krstnika, ki se ni imel za vrednega, da bi ga krstil, ker je vedel, da Odrešenik ne potrebuje očiščenja, saj nam sam prinaša očiščenje. Ker je po papeževem prepričanju Bog Bog presenečenj, se je dogodek ovijal v znanem zaporedju. »Janez Krstnik je izpovedal, da je med njim in Jezusom nepremostljiva razlika, ko je dejal, da sam ni vreden niti, da bi mu nosil sandale (Mt 3,11). Vendar je Božji Sin prišel prav zato, da bi premostil oddaljenost med človekom in Bogom. Če je Jezus ves na Božji strani, je ves tudi na strani človeka in poveže to, kar je bilo ločeno.«
Božji načrt se namreč uresničuje po poti ponižnosti in njegove bližine svojim otrokom. In v tem odkriva navdih tudi poslanstvo Cerkve. »V misijonski dejavnosti je krščanska skupnost poklicana drugim prihajata naproti s ponudbo, ne z vsiljevanjem, in sicer tako, da pričuje in da konkretno življenje deli skupaj z drugimi ljudmi.«
Vsako leto v srcu praznujte dan svojega krsta!
Ob Jezusovem krstu se je zaslišal Očetov glas: Ta je moj ljubljeni Sin, nad katerim imam veselje. (Mt 3,17) Podobno smo tudi mi, po prerojenju v vodi in Svetem Duhu, njegovi ljubljeni otroci. »To praznovanje Jezusovega krsta nas spominja na naš krst. Tudi mi smo prerojeni v krstu. Pri krstu je prišel Sveti Duh, da bi ostal v nas. Zato je pomembno vedeti za datum svojega krsta. Poznamo datum svojega rojstva, a vendar ne vemo vedno za datum svojega krsta. Gotovo ga kdo med vami ne pozna... Tole bo domača naloga. Ko se vrnete, vprašajte: kdaj sem bila krščena? Kdaj sem bil krščen? In vsako leto praznujte v srcu dan svojega krsta. Naredite to. To je tudi dolžnost pravičnosti do Gospoda, ki je bil tako dober do nas.«
Opoldanski nagovor je papež Frančišek sklenil s prošnjo k Božji Materi, naj nam pomaga vedno bolje razumeti dar krsta in skladno z njim živeti sredi okoliščin našega vsakdana.