Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Preganjanje in mučenje kristjanov (foto: Unsplash)
Preganjanje in mučenje kristjanov | (foto: Unsplash)

Ob godu mučenca sv. Štefana: Kdo kristjane preganja danes?

Cerkev na Slovenskem | 26.12.2019, 06:01 Silvestra Sadar

Katoliška Cerkev danes praznuje god svetega Štefana, diakona in prvega mučenca. Bil je izobražen judovski razumnik, kar je razvidno iz njegovega spretnega zagovora pred starešinami. Ker mu niso mogli do živega s smiselno pravno obtožbo, so ga obtožili sovražnega govora oziroma bogokletnega govorjenja in ga zato kamenjali. Tako se spominjamo številnih preganjanih kristjanov sedanjega časa.

Kristjani so bili že od nastanka dalje preganjanji. V antičnem Rimu niso hoteli po Božje častiti cesarja. Kdaj pa se zgodi nasilje nad sočlovekom? Tu gre za vprašanje absolutnih vrednot. »Če ti ne postavljaš absolutno Boga nad vse, v tem svetu, posebej si hitro v nevarnosti, da sebe postaviš za absolutno merilo in če te drugi ne jemljejo kot absolutno merilo, potem seveda so moteč dejavnik v nekih ekstrmenih okoliščinah to pomeni tudi, da te je potrebno odstraniti,« pojasnjuje teolog dr. Ivan Štuhec.

Krščanstvo je edina religija, v kateri so sledilci enako preganjani, mučeni in usmrčeni, kot njihov ustanovitelj. In kje so najbolj preganjani? »Gotovo so trenutno najbolj pereča žarišča tam, kjer se sooča radikalni islam s krščanstvom. V teh državah, kjer se islam uveljavlja s silo in oblastjo, tam so kristjani danes najbolj na udaru.« Religijam Štuhec ne prepisuje nasilništva. »Religija, ki si pomaga s silo uveljavljati svoje religiozne interese, je vprašanje, ali je to sploh še religija, ali je politika, ki zlorablja religijo.«

V določenem obdobju se je izrodilo tudi krščanstvo, ko je na prvo mesto postavilo oblast in vojaško moč, ne pa duhovnosti. Islam se v primerjavi s krščanstvom na načelni ravni še ni soočil z načelom svobode veroizpovedi. Kakšni so obeti? »Verjetno bo del islamskega sveta se spreminjal, tudi ker imajo muslimani med seboj konflikte in to bo sprožilo procese, ki bodo vsaj del tega sveta spreminjali. Ali se bo to zgodilo v celoti je pa drugo vprašanje.«

Seveda na gre samo za islam, ampak tudi za druga verstva in svetovne nazore s težnjami po nadvladi. Kaj pa mi kot posamezniki, ko nas zaradi vere besedno napadajo? Naj se branimo ali bomo tiho? »Jezus tudi ni kar preprosto rekel, »tu sem in me ubijte«, ampak je tudi postavil vpršaanje »zakaj me biješ«. Agresorja je postavil pod vprašaj in mu dal možnost razmisleka. Torej v tem smislu je potrebno biti proaktiven in opozoriti na to, a ne z enakimi sredstvi,« je še povedal teolog Ivan Štuhec ob današnjem prazniku prvega mučenca diakona Štefana.

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA) Shod upokojencev, ki sta ga pripravila ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije in Institut 1. oktober. (photo: Bor Slana/STA)

20. decembra bodo ohromili promet

Pavle Rupar v imenu Glasa upokojencev in inštituta 1. oktober 20. decembra napoveduje shode v vseh večjih slovenskih mestih, vse dokler upokojencem ne bo izplačana božičnica v višini letnega ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...