Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Preganjanje in mučenje kristjanov (foto: Unsplash)
Preganjanje in mučenje kristjanov | (foto: Unsplash)

Ob godu mučenca sv. Štefana: Kdo kristjane preganja danes?

Cerkev na Slovenskem | 26.12.2019, 06:01 Silvestra Sadar

Katoliška Cerkev danes praznuje god svetega Štefana, diakona in prvega mučenca. Bil je izobražen judovski razumnik, kar je razvidno iz njegovega spretnega zagovora pred starešinami. Ker mu niso mogli do živega s smiselno pravno obtožbo, so ga obtožili sovražnega govora oziroma bogokletnega govorjenja in ga zato kamenjali. Tako se spominjamo številnih preganjanih kristjanov sedanjega časa.

Kristjani so bili že od nastanka dalje preganjanji. V antičnem Rimu niso hoteli po Božje častiti cesarja. Kdaj pa se zgodi nasilje nad sočlovekom? Tu gre za vprašanje absolutnih vrednot. »Če ti ne postavljaš absolutno Boga nad vse, v tem svetu, posebej si hitro v nevarnosti, da sebe postaviš za absolutno merilo in če te drugi ne jemljejo kot absolutno merilo, potem seveda so moteč dejavnik v nekih ekstrmenih okoliščinah to pomeni tudi, da te je potrebno odstraniti,« pojasnjuje teolog dr. Ivan Štuhec.

Krščanstvo je edina religija, v kateri so sledilci enako preganjani, mučeni in usmrčeni, kot njihov ustanovitelj. In kje so najbolj preganjani? »Gotovo so trenutno najbolj pereča žarišča tam, kjer se sooča radikalni islam s krščanstvom. V teh državah, kjer se islam uveljavlja s silo in oblastjo, tam so kristjani danes najbolj na udaru.« Religijam Štuhec ne prepisuje nasilništva. »Religija, ki si pomaga s silo uveljavljati svoje religiozne interese, je vprašanje, ali je to sploh še religija, ali je politika, ki zlorablja religijo.«

V določenem obdobju se je izrodilo tudi krščanstvo, ko je na prvo mesto postavilo oblast in vojaško moč, ne pa duhovnosti. Islam se v primerjavi s krščanstvom na načelni ravni še ni soočil z načelom svobode veroizpovedi. Kakšni so obeti? »Verjetno bo del islamskega sveta se spreminjal, tudi ker imajo muslimani med seboj konflikte in to bo sprožilo procese, ki bodo vsaj del tega sveta spreminjali. Ali se bo to zgodilo v celoti je pa drugo vprašanje.«

Seveda na gre samo za islam, ampak tudi za druga verstva in svetovne nazore s težnjami po nadvladi. Kaj pa mi kot posamezniki, ko nas zaradi vere besedno napadajo? Naj se branimo ali bomo tiho? »Jezus tudi ni kar preprosto rekel, »tu sem in me ubijte«, ampak je tudi postavil vpršaanje »zakaj me biješ«. Agresorja je postavil pod vprašaj in mu dal možnost razmisleka. Torej v tem smislu je potrebno biti proaktiven in opozoriti na to, a ne z enakimi sredstvi,« je še povedal teolog Ivan Štuhec ob današnjem prazniku prvega mučenca diakona Štefana.

Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«