Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Medgeneracijsko druženje (foto: Rok Mihevc)
Medgeneracijsko druženje | (foto: Rok Mihevc)

Starejši o praznikih nekoč: Sveta noč, blažena noč. To. Ne pa bum, bum, bum ...

Slovenija | 25.12.2019, 17:47 Rok Mihevc

Prazniki so dnevi, ki jim dajemo poseben pomen. Če se danes zdi, da z nekaterimi stvarmi pretiravamo, pa so včasih bolj cenili vsako malenkost. O tem, kako so praznovali, kaj se jim je še posebej vtisnilo v spomin, sem se z oskrbovanci Centra starejših Notranje gorice Deos pogovarjal Rok Mihevc.

Nekoč so bili prazniki skromnejši
Na sveti večer so se odpravili k polnočnicam, pogosto tudi daleč od doma. Še prej so postavili božično drevo in jaslice. »To je bilo velik dogodek in bili smo skromni. Piškote za okraske smo sami spekli, navesili smo tudi kakšen bonbon. Ko smo izbirali smrekco, smo izbrali najlepšo, kmetje niso bili nič hudi. Jaslice pa so bile iz kartona.«

Ob spominu na praznike mnogi dobijo cmok v grlu
Poudarek je bil na družini. »Vsi smo se dobili doma in bili smo skupaj. Bilo je veselo, ta domača hrana. Pokazali smo srečno bivanje v krogu družine, tudi če smo se kdaj kej prerekali, smo to pustili daleč za seboj.« In kaj še starejši pravijo o spominih, ki jih vežejo na praznovanje nekoč? Marsikdo dobi cmok v grlo... »Lepi časi so bili. Saj zdaj so tudi lepi, ampak tako pač je. Se kar raznežiš ob tem, ti pride tisto družinsko vzdušje nazaj. Sveta noč, blažena noč, to. Ne pa bum, bum, bum in ne vem kaj, vsepovsod naokrog. Mir na zemlji. To bi bil raj, tisti, ki ga ljudje tako živo upajo.

Se kar raznežiš ob tem, ti pride tisto družinsko vzdušje nazaj. Sveta noč, blažena noč, to. Ne pa bum, bum, bum in ne vem kaj, vsepovsod naokrog. Mir na zemlji. To bi bil raj, tisti, ki ga ljudje tako živo upajo.

Medgeneracijska čajanka
Kot pravijo starejši, so včasih začeli praznovati 24. decembra © Rok Mihevc
Praznovati so začeli 24. decembra, ne pa oktobra
Razlika je bila tudi ta, da so začeli praznovati 24. decembra, ne pa dva meseca prej, kot danes ... »Nismo začeli že oktobra, tako kot zdaj. Sveto noč si slišal šele ob polnoči, se ni smelo prej peti, ker bi bila že preveč zlanjana pesem.« Sveta noč pa je bila tudi najpogostejši odgovor, katera božična pesem jim najbolj seže do srca. »Se kar raznežiš ob tem, ti pride tisto družinsko vzdušje nazaj. Sveta noč, blažena noč, to. Ne pa bum, bum, bum in ne vem kaj, vsepovsod naokrog. Mir na zemlji. To bi bil raj, tisti, ki ga ljudje tako živo upajo.«

Kako praznujejo zdaj, ko niso več doma? »Mi kar naprej proslavljamo. Ne vem če še kateri dom tako. Sploh ni dolgočas, fantastično.« Oskrbovanke so me tako povabile: »Vpišite se. Vrste so dolge.« Klepet smo zaključili tako kot se spodobi. S pesmimi, ki sežejo do srca.

Medgeneracijska čajanka
Medgeneracijska čajanka © Rok Mihevc

Slovenija, Sociala
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...