Polnočnica v Iraku
Božič za iraške kristjane letos brez okraskov in luči
Svet | 25.12.2019, 13:00 Marta Jerebič
V Bagdadu sinoči iz varnostnih razlogov ni bilo polnočnic. Tudi sicer božič za iraške kristjane letos mineva brez okraskov in luči na drevesih.
Voditelji krščanskih skupnosti so s tem želeli izraziti solidarnosti s protestnim gibanjem v državi. Vendar pa je cilj njihovega stališča globlji. V sloganih, ki pozivajo k enotnemu Iraku, vidijo upanje, da se bo spremenil tudi sektaški sistem, v katerem so bili kristjani dolgo odrinjeni.
Božično drevo sredi glavnega trga v Bagdadu, ki ga zasedajo protivladni protestniki, nima luči in božičnih okraskov. Z njega visijo portreti ljudi, več kot 400-, ki so jih ubile varnostne sile. »Moralno in duhovno ne moremo praznovati v tako napetem ozračju. Ne bi bilo normalno, da bi se veselili, medtem ko drugi umirajo,« je za agencijo AP povedal kaldejski patriarh kardinal Louis Sako.
V skladu z njegovim navodilom so vsa božična slavja omejena na molitve, denar, ki bi ga sicer namenili za drago okrasitev in praznovanja v skupnosti, pa bodo darovali v sklad za ranjene protestnike in družine žrtev. Kristjani so se tudi širše prepoznali v sloganih protestnikov, ki pozivajo k enotnemu Iraku. Od padca Sadama Huseina leta 2003 beležijo upad svojega vpliva v šiitsko oblikovani politiki.
Veliko kristjanov je Irak tudi zapustilo, ko so postali tarča sunitskih skrajnežev. Pred 16-imi leti jih je bilo 6 odstotkov, danes jih je le še približno 2 odstotka, čeprav je natančnejšo oceno težko podati, saj država ne razpolaga z novejšim štetjem prebivalstva. Krščanski aktivisti upajo, da bodo protivladni protesti kaj spremenili, in da bodo naposled znova prišli do svojih vlog v vladi.