Škof Štumpf: Božja luč naj razblinja meglo in tali zmrzali našega življenja
Slovenija | 28.12.2019, 10:00 Andrej Šinko
Dogajanje v murskosoboški škofiji je v letošnjem letu zaznamovalo zlasti praznovanje 100-letnice priključitve Prekmurja matični domovini. Murskosoboški škof Peter Štumpf je sicer v božično-novoletni poslanci opozoril, da je celotna slovenska družba na razpotju, ali se soočiti z resnico o sebi ter tako preprečevati vse vrste zlorab ali pa si lagati, da je z nami vse v redu.
škofiji je bilo zaradi 100-letnice združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom slovesno celo leto, številni manjši dogodki so se odvijali po župnijah in občinah, osrednje praznovanje pa je bilo 17. avgusta v Beltincih. Ob državni proslavi je bila sveta maša, ki jo je ob prisotnosti kardinala Franca Rodeta ter škofov in duhovnikov daroval ljubljanski nadškof Stanislav Zore.
Murskosoboški škof Peter Štumpf je takrat spomnil na duhovnike in narodne buditelje, med njimi na Matijo Slaviča in Jožefa Kleka, ki so zaslužni, da je danes Prekmurje del Slovenije. »Ti narodni velikani še zmeraj zgovorno pričujejo, kakšni morajo biti narodni voditelji. Da je voditelj lahko z ljudmi, mora imeti ljudi rad – tako zelo rad, da mu ni žal celo umreti zanje,« je dejal na na slovesnosti. O tem, kako vidi 100-letnico priključitve pa je za naš radio takrat dejal: »Gre za eno Prekmursko novo mašo, čeprav ne novega duhovnika, ampak v smislu nove ali velike maše ali dvakrat zlate maše, ker gre za sto let Prekmurskega, Slovenskega naroda.«
Čeprav mnogi napovedujejo mrakobno leto 2020, bo z Božjo lučjo, ki razblinja meglo in tali zmrzali našega življenja, tudi to leto lepo in polno blagodati.
O zlorabah v Cerkvi
V letošnji božično novoletni poslanici, ki jo je objavil na družabnem omrežju Facebook, pa je poudaril, da je treba v vseh primerih zlorab v Cerkvi, čeprav se sploh ne bi smele zgoditi, izreči sodbo. Pri tem pa morajo biti kriteriji Cerkve prav zaradi evangelija strožji, kot so v primeru civilno - pravnih ustanov in obravnav. »Ko tako Cerkev izreče sodbo neki osebi ali pa skupinam, jo izreče sebi. Pri tem nihče ni zmagovalec. Vsi smo poraženci, ki smo v Cerkvi, pa tudi izven nje: Žrtve, ki so utrpele zlorabo ter njihovi svojci, - v nekaterih primerih pa celo župnije in širše skupnosti, - saj jih je zloraba za trajno zaznamovala z bolečino; tisti ki so jim to bolečino povzročili in so bili zato obsojeni; dobri in plemeniti duhovniki, redovniki, redovnice ter ostali verni laiki, ker morajo na sebi nositi breme krivične omadeževanosti ter končno tudi odgovorni v Cerkvi, ki moramo tak proces peljati do konca,« je zapisal škof Štumpf in dodal, da čeprav je Cerkev izvir Žive vode, Kristusa, je brez samoobsodbe v tako tragičnih primerih samo še kalna mlakuža, v kateri je vse zamrznjeno in zato v njej ni nobenega življenja, sploh pa ne Božjega. Samobsodba Cerkve pa je začetek njenega dolgega, a neizogibnega spreobrnitvenega procesa. Ob koncu je dodal še, da čeprav mnogi napovedujejo mrakobno leto 2020, bo z Božjo lučjo, ki razblinja meglo in tali zmrzali našega življenja, tudi to leto lepo in polno blagodati.