Zavod sv. Stanislava
Kaj je zraslo iz semen v porušeni kasarni?
Slovenija | 14.11.2019, 10:55 Tanja Dominko
God sv. Stanislava Kostke je vsako leto praznični dan za Zavod sv. Stanislava, ki pod svojo streho združuje različne izobraževalne ustanove. V duhu njihovih talentov je tudi letos pripravil slavnostno akademijo v športni dvorani Osnovne šole Alojzija Šuštarja in nanjo povabil tudi visoke goste. Vabilu se je med drugimi odzval apostolski nuncij v Republiki Sloveniji Jean Marie Speich.
Praznovanje se je začelo s sveto mašo, ki jo je v cerkvi Sv. Vida daroval ljubljanski nadškof in metropolit Stanislav Zore. Ta je mlade spodbudil, naj v tem letu rastejo v svobodi, v svobodi srca, v svobodi duha. Nekdo, ki skozi učni proces odkriva veličino Gospoda in na ta način raste v notranji svobodi, se, kot pravi nadškof, vedno manj boji kogarkoli. Tak, ki raste v notranji pokončnosti, ne bo nikoli pristal na barabije, ne glede na to, kdo bi ga silil vanje. Nadškof je tudi poudaril, da je »znanje namenjeno služenju. Več kot znam, več lahko dam drugim, bolj jim lahko pomagam, lažje jim odstiram pot, hodim z njim. Znanje naj nikoli ne bo uveljavljanje samega sebe, ampak naj bo neprestana graditev mostu do ljudi, do tistih, ki jim lahko pridem naproti in jim pomagam.«
Z mostovi je bila zaznamovana tudi akademija z različnimi glasbenimi, plesnimi in govornimi vložki. In kakšne vtise je dobil nadškof ob njej? Kot nam je zaupal, »gre za občutje veselja, ker mladi razvijajo vse svoje potenciale in večkrat razmišljam, kako pomembno je odkriti v posamezniku tisto, za kar je nadarjen, in mu dati možnost, da v tistem raste. Ker nismo vsi za filozofijo ali matematiko.«
Slavnostne akademije so se udeležili tudi gostje iz političnega življenja. Predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca, predsednik SDS Janez Janša, predsednik Nove Slovenije Matej Tonin, vodja poslanske skupine NSI Jožef Horvat. Janša prireditev vidi »kot veliko duhovno in kulturno obogatitev tega, kar se v Sloveniji dogaja. Sem vesel, da se je iz tistih semen v porušeni kasarni nastala institucija, ki se je razširila z osnovno šolo in vrtcem in da so zdaj vse generacije tukaj. Samo še univerza manjka.« Janša je dejal, da bi tudi sam vpisal sinove na to šolo, če ne bi tako daleč živeli, ampak je vesel vsaj za tiste, ki imajo to priložnost.
Dekan Teološke fakultete dr. Robert Petkovšek je bil nad dogodkom navdušen, pozdravlja tudi delo Škofijske klasične gimnazije. »Tudi od tukaj prihajajo naši študentje, zelo dobri študentje, sicer pa tukaj opažam, koliko duhovnega materiala ustvarjajo te šole, učitelji in vzgojitelji, koliko elana je v teh mladih, zame je to vedno neverjetno lepo doživetje in spodbuda.«
Kot oče je slavnostno akademijo obiskal dekan Fakultete za upravo dr. Janez Stare. »Akademija je pokazala vse bogastvo mladega rodu, energija, ki je bila tukaj, nas lahko veseli in nam daje upanje za prihodnost«, kot nam je zaupal, se je sin za škofijsko gimnazijo odločil zaradi mnogih aktivnosti, ki se dogajajo v sklopu Zavoda. Tudi poletni tečaji angleškega jezika so ga prepričali.
Na slavnostni akademiji so bili nastopajoči tudi otroci iz Vrtca dobrega pastirja in šolarji Osnovne šole Alojzija Šuštarja. Ravnateljica Nuša Pohlin Schwarzbartl je na čelu slednje tri mesece, zanjo je bila ta akademija prva. »Všeč mi je bilo, ker je bila zbrana vsa zavodska družina, glasbene točke, lepo povezovanje, prisrčni so bili otroci Vrtca dobrega pastirja, lepo je bilo to povezovanje v sloganu Skupaj gradimo mostove.«
Zadovoljna je, da je prevzela to funkcijo. »Bolj ko se vcepljam v to dogajanje in se soočam z realnostjo šolskega vsakdana, se mi zdi, da sem na svoji zemlji in sem zadovoljna in hvaležna, da sem dobila to priložnost. Želim, da znanje še naprej ostaja vrednota, in upam, da bomo z učiteljskim zborom poskrbeli ne le za znanje, ampak tudi za vzgojo in rast otrok v samostojne posameznike, ki bodo bogatili ta svet s tisočerimi talenti.«