Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Alen SalihovićAlen Salihović
Matej Cepin in Milan Knep (foto: Nataša Ličen)
Matej Cepin in Milan Knep

Kdo sem, kdo smo? Socialni teden ponuja še štiri dni bogatih vsebin

Slovenija | 02.10.2019, 14:10 Nataša Ličen

Tehnologija najeda edinstvenost, pomislimo tudi na kloniranje. Biti zgrajen v sebi, obenem pa biti utrjen v skupini, je izziv za vsakogar. Premalokrat slišimo, kako edinstveni smo in že zato dragoceni.

"Bogu pa ne verjamemo", je šaljivo dejal Matej Cepin, vodja Socialnega tedna, direktor Socialne akademije: »Skušamo v vsakem prepoznavati to edinstvenost, želimo biti inkubator družbenih pobud. Trenja med posameznikom in skupino, trenja med individualno in skupinsko identiteto, nas zaznamujejo. Velikokrat nismo enakih mnenj.« Ideja Socialnega tedna je opolnomočiti ljudi k aktivni dejavnosti za dobre spremembe v družbi.

Socialnost je večplastna

»Družbeni je primernejši izraz od socialnega. Družbeno lažje razumemo. Vsi smo tako ali drugače povezani med seboj. V družbi je polno sistemov, del katerih smo in ki delujejo prav zaradi ljudi. Vsak posameznik lahko stvari naredi tudi drugače. Vsi nismo revolucionarji, z majhnimi koraki pa vseeno lahko dosežemo velike spremembe. Poskušamo pomagati ljudem, da bi bili nosilci dobrih sprememb.«

Vsak od nas je lahko nosilec sprememb

»To imamo vsi v sebi, to želimo biti vsi.« Kje na poti ta zanos uplahne? »Ko doživimo neuspehe, ne najdemo prave povezave z drugimi, se umaknemo v zasebnost. Vsi bi želeli, da bi bilo naše dojemanje, kaj je problem in kako ga rešiti, sprejeto. Ko to delimo z drugimi, pa kar naenkrat ugotovimo, da ne najdemo soglasja.«

Razdrobljenost je temeljni problem

Tako je v oddaji Via positiva« razmišljal Milan Knep, duhovnik, ki je bil v devetdesetih letih ključen steber mladinske pastorale, danes je vpet v pastoralo zakoncev: »Vse kar je, je zaradi mene. To je v naši naravi in s tem se borimo vse življenje. Naša vera je v tem, da to obrusimo. V družinah z več otroki, je to že v osnovi boljše, ker so otroci primorani deliti, tako se učijo socialnosti.« Če je v družini le en otrok, je graditi ta občutek, da je del skupnosti, težje.

V pogovoru za oddajo »Via positiva« smo se dotaknili številnih vsebin, v katerih se prepozna sleherni. Prisluhnite in vabljeni na preostale vsebinsko bogate dogodke letošnjega Socialnega tedna:

Sreda, 2. 10. 2019

18.00 predavanje Med Brižinskimi spomeniki in Združeno Slovenijo: Na sledi slovenski identiteti pred 19. stoletjem, Župnišče sv. Magdalene, Magdalenski trg 3, 2000 Maribor

19.00 učna delavnica Iskanje poslanstva – nekoč in danes, Župnija Ljubljana Ježica, Kališnikov trg 3, 1000 Ljubljana (Župnijska dvorana)

Četrtek, 3. 10. 2019

20.00 predavanje XXII. Večer pod Čavnom, Dom krajanov, Prešernova 26, Ajdovščina

20.00 okrogla miza Ali smo že vsi?, Župnija Ljubljana Ježica, Kališnikov trg 3, 1000 Ljubljana (Župnijska dvorana)

20.30 kulturni dogodek Izziv poezije pri Vladimirju Truhlarju, Kulturni center Lojze Bratuž

Petek, 4. 10. 2019

15.30 zaključni seminar 2019: Delavske organizacije – zagovornice družbene pravičnosti, Hotel Salinera, Strunjan

17.00 razprava Vzhodni kristjani, apostoli, civilizatorji, danes begunci, Dvorana Frančiškanskega samostana, Frančiškanski trg 2, 1240 Kamnik

17.30 učna delavnica Čudovita princesa, SMC Rakovnik, Rakovniška 6, Ljubljana

Sobota, 5. 10. 2019

9.00 zaključni seminar 2019, 2. dan: Delavske organizacije – zagovornice družbene pravičnosti, Hotel Salinera, Strunjan

12.00 kulturni dogodek Gradimo skupnost, Engelsova ulica 66, Maribor- v prostorih Don Boskovega centra Maribor

17.30 učna delavnica Divji bojevnik, Salezijanski mladinski center Maribor, Engelsova ulica 66, 2000 Maribor

Socialni teden
Socialni teden © ARO

 

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Sociala, Oddaje
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...