Kardinal Štefan Višinski in papež Janez Pavel II.
Poljski kardinal Štefan Višinski bo razglašen za blaženega
Svet | 04.10.2019, 12:30 Marta Jerebič
Priznan je namreč čudež na njegovo priprošnjo. Višinski je bil pogumen pričevalec vere v času komunizma. Umrl je leta 1981.
Višinski je bil takoj po drugi svetovni vojni imenovan za škofa v Lublinu, pozneje je postal varšavski nadškof in primas Poljske. Za kardinala je bil imenovan leta 1953, s tem pa še večji trn v peti komunistični oblasti.
»Tudi on sam je bil tri leta zaprt. Obljubljali so mu, da ga pustijo, če bo popuščal. Vendar je rekel, da dokler bo zadnji njegov duhovnik v arestu, bo tudi on,« je povedal rektor mednarodnega semenišča v Varšavi Alojzij Oberstar. Višinski je v času, ko je Poljska praznovala tisoč-letnico pokristjanjenja, na različne načine kljuboval režimu.
»Začel je 9-letno pripravo na ta jubilej in ko so policaji prepovedali Marijo Čenstohovsko, ki je romala po celi Poljski, so potem nosili samo okvir.«
Tudi to je eden od razlogov, da Višinskega na Poljskem imenujejo primas tisočletja.
»Njegovi govori so navduševali množice. V tem letu so izdali njegov dnevnik, ki ga je pisal, ko je bil zaprt. Če Bog da, bi se to prevedlo tudi v slovenščino, ker je to res biser duhovnega življenja,« je še dejal Oberstar.
Dr. Rafko Valenčič pa se v zvezi z Višinskim spominja naslednjega dogodka. »Ko je bil leta 1967 Karol Wojtyla imenovan za kardinala, so pri nas časopisa pisali drugačno politiko kot Višinski, da bo bolj spravljivo ravnal, pa vemo, da sta bila oba dosledna zvestobi katoliškemu nauku in svojemu narodu.«
Uresničila se tudi napoved Višinskega, ki je Wojtyli ob izvolitvi dejal: »Ti boš popeljal Cerkev čez prag tretjega tisočletja.«