Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
SKM Essen (foto: SKM Essen)
SKM Essen

Poslovilna slovenska maša v Porurju

Slovenci po svetu | 01.10.2019, 11:30 Matjaž Merljak

V cerkvi svetega Janeza Krstnika v Altenessnu je v nedeljo, 29. septembra 2019, slovenski duhovnik Lojze Rajk daroval zadnjo redno slovensko sveto mašo. Po 61-ih letih je tako konec slovenske katoliške misije v Essnu.

Somaševal je nemški župnik Braun, ki je med mašo prebral evangelij in se na koncu zahvalil slovenskemu župniku Rajku za njegovo delo med Slovenci v Porurju ter rojakom za njihov trud pri organiziranju številnih prireditev essenske katoliške misije. Vsi skupaj so za 61-letno delovanje slovenske župnije v Essnu zapeli zahvalno pesem.

Župnik Rajk je v Essnu deloval od jeseni 2006. Njegov predhodnik Lojze Zaplotnik je po osmih letih službovanja med rojaki v Severnem Porenju umrl novembra 2005. Nato je nekaj časa katoliško misijo vodil stalni diakon Stanko Čeplak, ki se je potrudil, da so se izvedle vse prireditve, ki jih je načrtoval župnik Zaplotnik, v tem času pa sta maševala župnik Rajk, ki se je vozil iz Belgije, kakor tudi hrvaški duhovnik iz Essna. Jeseni 2006 je nemška škofija Essen duhovnika Rajka zaposlila in nato je trinajst let služboval med rojaki v mestih Castrop, Eschweiler, Gütersloh, Hilden, Krefeld, Moers, Oberhausen, Solingen in Wetter. Obenem je vodil organizacijo številnih prireditev.

Slovo župnika Rajka iz Essna
Slovo župnika Rajka iz Essna © Dušan Čegovnik

Četudi se je pri 65-ih letih starosti upokojil, so mu nemške cerkvene oblasti dovolile, da je služboval in maševal do dopolnjenega 75-ega leta (to je bilo 19. maja letos).

Z njegovim odhodom bo slovenska skupnost v tem delu Nemčije veliko izgubila. Do zdaj se je po vsaki maši v različnih nemških mestih nadaljevalo druženje Slovencev. Marsikdo se je le ob sobotah ali nedeljah srečal s slovenskimi rojaki in z njimi pokramljal o tem in onem.

Kljub vsemu upamo, da se bosta ohranila dve večji srečanji, to je binkoštno srečanje in romanje v Kevelaer.

Gospodu Lojzetu Rajku želimo srečno vrnitev v domovino Slovenijo in predvsem veliko zdravja.


Slovenska župnija v Essnu je delovala od leta 1958. V tem času je bilo darovanih okoli 3500 slovenskih svetih maš, piše v zadnjem oznanilu Med nami povedano. Nemogoče pa je ugotoviti, koliko kilometrov so prevozili slovenski izseljenski duhovniki in koliko verniki sami, da so se zbirali k slovenskim mašam in srečanjem. Najlepši spomini so zapisani v srcih in dušah vernih rojakov, ki so jim slovenske maše in druge prireditve pomenile najlepše dogodke.

Za slovenske vernike v Porurju v Nemčiji so v 61-ih letih skrbeli:

+msgr. dr. Janez Zdešar (1958-1961)

+Ivan Ifko (1961-1982)

+Ciril Turk (1959-1966)

+Alojzij Škraba (1966-1972)

+Pavel Uršič (1972-1981)

msgr. Janez Pucelj (1981-1997)

+Alojzij Zaplotnik (1997-2005)

diakon Stanislav Čeplak (1983-2007)

Alojzij Rajk (2006-2019),

pa tudi v Kölnu +Jože Bucik, Ludvik Rot, Martin Mlakar.

Slovenci po svetu
p. Toni Brinjovc (photo: Vatican Media) p. Toni Brinjovc (photo: Vatican Media)

Ko ne veš, kaj bi rekel, raje molči

Z minoritom p. Tonijem Brinjovcem smo v sobotni katehezi za bolnike in starejše odprli temo: Kako bolniku in svojcem povedati slabo novico?

Sara Irman Kolar (photo: Rok Mihevc) Sara Irman Kolar (photo: Rok Mihevc)

Anika govori drugače

V začetku meseca marca smo obeležili dan sluha zato je bil osrednji del tokratne Sobotne iskrice namenjen ozaveščanju, da sluh ni samoumeven. Z učiteljico likovnega pouka Saro Irman Kolar, ki zna ...