Papež: Evharistija je prostistrup za brezbrižnost
Slovenija | 24.06.2019, 11:33 Marjana Debevec
Po krščanski logiki več sadov prinese tisto, kar darujemo, je med včerajšnjo sveto mašo ob prazniku Svetega Rešnjega Telesa in Krvi dejal papež Frančišek. Mariborski nadškof Alojzij Cvikl pa je telovsko procesijo vodil v župniji sv. Rešnjega Telesa v Mariboru, kjer je pred tem posvetil novo cerkev.
Evharistija nam prinaša Božjo miselnost, ki nas spodbuja, da sebe darujemo drugim. Je protistrup za besede: ’žal mi je, ampak to se me ne tiče’, ali pa: ’nimam časa, ne morem, to ni moja stvar’ - je protistrup za brezbrižnost do bližnjega, je po dolgi evharistični procesiji v župniji na obrobju Rima dejal papež Frančišek.
Drug drugega naj bi po njegovih besedah vedno blagoslavljali, kot je storil Jezus, preden je med množico razdelil pet hlebov in dve ribi. »Žalostno je videti, kako hitro danes preklinjamo drugega, ga zaničujemo in žalimo. Zaradi prevelikega hitenja se ne znamo več zadržati in stresamo jezo na vse. Na žalost je močnejši tisti, ki močneje kriči; zdi se, da ima bolj prav tisti, ki se bolj razjezi. Ne pustimo, da bi nas okužila nadutost, da bi nas prevzela zagrenjenost, saj prejemamo Kruh, ki v sebi nosi vso milino in blagost,« je med sveto mašo ob prazniku Svetega Rešnjega Telesa in Krvi še dejal papež.
Nadškof Alojzij Cvikl, ki je pred evharistično procesijo posvetil cerkev sv. Rešnjega Telesa v Mariboru, pa je poudaril, da bistvo Jezusove zmage ni v izničenju ali zasmehovanju nasprotnika, ampak v tem, da človeka naredi dobrega, da ga naredi Božjega otroka. »Nihče naj se zato ne čuti, da je več, ali manj, ker je moški ali ženska, bel ali črn. Zahvaljujoč Jezusu smo postali vsi kot eden. Vera Vanj nam torej pomaga uresničevati solidarnost med ljudmi, prijateljstvo med narodi in medsebojno spoštovanje.«
Cerkev, tudi župnija, naj bi po besedah nadškofa Cvikla postajala vse bolj družina, kjer se njeni člani počutijo dobro in vsak najde svoje mesto. Kristjan pa danes lahko preživi le, če ima osebno vero. »Ta osebna vera je dar od zgoraj. Je pa tudi sad mojega iskanja in mojega prizadevanja. Prizadevati si za trdno vero pomeni, da nenehno odkrivam, spoznavam in večkrat premišljujem o tem, da me Bog ljubi; da je zame daroval svojega Sina,« je med sinočnjo sveto mašo še dejal nadškof Cvikl.