Robert BožičRobert Božič
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Evtanazija, zdravniška postelja (foto: Pixabay)
Evtanazija, zdravniška postelja

Paliativna oskrba ali usmrtitev na željo?

Slovenija | 28.05.2019, 12:27 Marjana Debevec

Papeška akademija za življenje je v sodelovanju z mednarodno skupino strokovnjakov pripravila belo knjigo za spodbujanje paliativne oskrbe. V času, ko se izpostavlja prednosti uvajanja evtanazije, omenjena knjiga s svojimi priporočili uvaja kulturo spremljanja vse do konca življenja.

Belo knjigo so poslali vsem katoliškim bolnišnicam po svetu, saj po besedah predsednika Papeške akademije za življenje msgr. Vincenza Paglie izraža globoko verski in polno človeški pogled na osebo. Vsebuje namreč načine in priporočila za dobro paliativno oskrbo, ki jo je po besedah msgr. Paglie treba širiti po eni strani zato, da bi preprečili težnje po evtanaziji in samomoru z medicinsko pomočjo, po drugi strani pa tudi zato, da bi spodbujali kulturo nege, skrbi za drugega.

Biti blizu človeku pa je danes še posebej težko, saj pogosto pravimo, da nimamo časa, meni predsednik Združenja evropskih zdravniških društev Vincenzo Defilippis.

»Nikoli nimamo časa biti ob naših ostarelih starših, nikoli nimamo časa biti z osamljenim sosedom, nikoli nimamo časa za druge. Potem pa ne bomo imeli tudi ljudi, ki bi imeli čas za nas, ko se bomo znašli sami in šibki. Zato je treba že od majhnega otroke vzgajati k temu, da bi bili blizu drugemu, saj gre za nekaj temeljnega.

Ne gre za lahko pot, vendar jo moramo v naših katoliških skupnostih prehoditi, da bi postali praktični in konkretni pričevalci novega časa: časa spremljanja in podelitve; časa trpljenja in bolezni«, še meni dr. Defilippis.

Bela knjiga paliative je bila nedavno predstavljena v nemškem prevodu. Predsednik tamkajšnje škofovske konference nadškof Franz-Joseph Bode je izpostavil prizadevanja Cerkve, da bi se v državi razširila mreža hospicev in paliativnih timov. Pri tem naj bi sodelovali tako strokovnjaki z različnih področij, duhovni spremljevalci, pa tudi prostovoljci.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Politika, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«