Maja MorelaMaja Morela
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Reforma rimske kurije: evangelizacija pred naukom

Svet | 26.04.2019, 14:09 Marta Jerebič

Dokument, ki bo zajel reformo rimske kurije, naj bi dal prednost evangelizaciji in usmiljenju pred doktrino, naukom. Ustanovljen naj bi bil dikasterij za evangelizacijo, ki bi bil pomembnejši od Kongregacije za nauk vere.

Posamezne vidike reforme je na podlagi pogovorov z dvema članoma sveta kardinalov izluščil španski novinar tednika Vida Nueva. Da se pripravlja reforma, ki daje prednost evangelizaciji, pa sicer sporoča že naslov vatikanskega dokumenta Oznanjujte evangelij.

»Znamenja časa evidentno kažejo, da Kongregacija za nauk vere nima kaj braniti, ker vere ni, ker vera ni bila oznanjena oziroma ljudje niso evangelizirani,« meni Dani Siter iz Društva Družina in življenje.

Že papež Pavel VI. je govoril, da je Cerkev zakramentalizirana, ni pa evangelizirana. »In to se vleče kot jara kača vsa ta leta in je zadnji, skrajni čas, da Cerkev spozna svoje poslanstvo – da postaja misijonarska. Ta ne čaka, da bodo ljudje prišli k njej, misijonarska Cerkev gre k ljudem.«

Kaj sploh je evangelizacija?

Dani Siter izziva škofe in duhovnike, da se lotijo pojma evangelizacija, saj se še vedno pojavljajo napačne interpretacije in predstave o tem, kaj je evangelizacija. »Da je Kristus vstal od mrtvih zato, da bi nas osvobodil in odrešil ter nam dal pot za nebesa. To je treba na sodoben način predstaviti sodobnemu človeku.«

Škofje vs. rimska kurija

Novi dokument predvideva, da škofje, naj bodo iz še tako majhne škofije, hierarhično ne bodo nižje kot najvišji uradniki rimske kurije. »Če se ne motim bo rimska kurija v službi škofov in papeža. Rimska kurija bo na nek način precej padla iz tistega piedestala, ki ga je po ne vem kakšni logiki uživala, gotovo ne po logiki služenja, ampak po logiki neke druge hierarhične miselnosti.«

Laiki kot vodje dikasterijev

Kot je še dodal Dani Siter, naj bi prvič v zgodovini prišlo tudi do tega, da bi lahko vodja dikasterija ali papeškega sveta postal laik. Dokument so v pregled in pripombe že dobile škofovske konference in redovni predstojniki, papež pa naj bi ga podpisal na praznik sv. Petra in Pavla, 29. junija.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...