Slovenec zaposlen na Googlu: Namesto večerne pijače sem se učil novih stvari in študiral
Oddaje | 07.06.2018, 17:45 Rok Mihevc
Kdo ve, kakšni talenti so med letošnjimi maturanti in kaj bodo uspeli doseči v življenju? V Mladoskopu smo gostili diamantnega maturanta mariborske škofijske gimnazije Antona Martina Slomška, Rubena Sipoša, ki je izobraževanje nadaljeval v New Yorku in tam dokončal doktorski študij računalništva. Pred štirimi leti se je zaposlil pri Googlu, sprva je delal pri skupini za YouTube kanal.
Računalništvo je med mladimi vedno bolj priljubljena veda in nad njim se je že od otroštva navduševal tudi Ruben. »Moj potencial je razvijal računalniški krožek, kjer sem vedno izvedel nekaj novega in zanimivega, nekaj interesa je s svojim zgledom vcepil tudi moj oče. Kot najstnik sem se igral z raznimi majhnimi programi in to je kasneje preraslo v strokovno delo in učenje.«
Pomembni zametki do ljubezni do računalništva so bili tudi v gimnaziji, kjer je imel precej svobode, da je lahko razvijal svojo strast. »Odločilno je bilo tudi dobro okolje, kjer sem se dobro počutil tako z vrstniki, kot z razumevajočimi profesorji, da sem lahko razvil svoj talent in nenazadnje tudi karakter.« Meni, da računalnik postaja vedno bolj pomembno orodje, predvsem pri tem izpostavlja video posnetke. »Otrok najde risanke, mladostnik svoje idole, odrasli razna navodila in pomoč. Predvsem je z napredno tehnologijo prišlo do lažjega dostopa do znanja in je korak v pravo smer.«
Z voditeljico Natašo Ličen sta se v oddaji dotaknila tudi teme razvoja, ki ima po Sipošovem mnenju tako prednosti kot slabosti. Pravi, da se je v zadnjih letih to področje razvijalo veliko hitreje kot naše dojemanje in družbeni odnos do tega. »Računalnik nam bo prinesel še veliko dobrih stvari, pomembno pa je, da razvijamo tudi naše zakone, družbo in socialne vidike do tega v pravi smeri in ujamemo ta vlak, ki drvi pred nami. Ker sicer nas lahko zapelje na stranski tir. Pretirana uporaba videa nam ne prinese dodatne vrednosti, ampak je zgolj izguba našega časa. Zato moramo najti primerno razmerje kaj počnemo in kako uporabljamo naš čas.«
Večji del svojega študija je Sipoš opravil v tujini, na univerzi Cornell v New Yorku. Na vprašanje, kje so največje ovire pri takšnem študiju, odgovarja, da je to nezavedanje, da priložnosti obstajajo. Druga ovira je jezik, čeprav tudi to postaja vedno lažje, tretja pa velika konkurenca, saj se prijavljajo ljudje z vsega sveta in je zato potrebno biti dovolj dober. Pomembna je tudi iznajdljivost in potrpežljivost, pravi. »Namesto, da bi šel zvečer na pijačo, sem sedel za računalnikom in se učil novih stvari, bral in študiral.«
Na povabilo Googla se je udeležil njihovega dogodka za podiplomske študente in se po tem odzval na njihov poziv k prijavi. Tako je od leta 2014 zaposlen pri njih. »Tu se zavedajo, da imajo največje ume na svetu in to skušajo ohraniti. Svojim zaposlenim ponujajo ogromno, od zastonj hrane, masaže, udoben delovni prostor in podobno, ker se zavedajo, da dobri uslužbenci prinašajo prednost pred ostalimi in so srečnejši delavci bolj produktivni.« Kljub vsemu, pravi Sipoš, je dobre zaposlene težko dobiti, kljub množičnim prijavam na ta delovna mesta.