Jure SešekJure Sešek
Aleš KarbaAleš Karba
p. Jacques Hamel (foto: Radio Vatikan)
p. Jacques Hamel

Ob prvi obletnici umora p. Hamela odkrili njegov kip

Svet | 26.07.2017, 11:20 Marjana Debevec

Spominjamo se prve obletnice brutalnega umora 86-letnega duhovnika Jacquesa Hamela blizu mesta Rouen v Franciji. Tamkajšnji nadškof Dominique Lebrun je dopoldne v spomin nanj v prepolni cerkvi daroval sveto mašo in zatrdil, da sovraštvo ni in ne bo zmagalo. Številni so sveto mašo spremljali preko velikih platnov, ki so jih postavili v vasi. Po maši so mestne oblasti odkrile kip p. Hamela. Nadškofija je sicer že maja letos začela postopek za njegovo beatifikacijo.

Spomnimo: 26. julija 2016 sta dva islamska terorista po sveti maši vdrla v cerkev in pred oltarjem brutalno umorila p. Hamela. Že vse od njegove smrti ga zato tamkajšnji verniki častijo kot mučenca. Njegov brevir je razstavljen v cerkvi sv. Bartolomeja v Rimu, kjer imajo kapelo mučencev sodobnega časa.

Kot že omenjeno, je nadškofija Rouen začela postopek za njegovo beatifikacijo, čeprav še ni minilo pet let od njegove smrti. K temu jih je spodbudil papež Frančišek, ki je že lanskega septembra škofu iz Lebruna dejal: »Obesi na steno njegovo sliko, saj je že blaženi. On je namreč mučenec in mučenci so blaženi!«. Nadškof je tako maja začel postopek, v katerem bodo izprašane priče umora, njegovi sorodniki, pa tudi njegovi prijatelji muslimani.

Umor se je sicer zgodil lani, ko je v Krakovu potekal svetovni dan mladih, kar je bil velik šok za vse zbrane. Odgovor škofov, in tudi samega papeža pa je bil, da ne smemo podleči strahu, ampak še bolj delati za mir in dialog z islamskim svetom. Frančišek, ki je večkrat ponovil, da je bil napad na p. Hamela satanistično dejanje, je po drugi strani večkrat zatrdil, da je treba ločiti islam od terorističnega nasilja.

sveta maša v Rouenu
sveta maša v Rouenu © Marjana Debevec

Tudi sestra umorjenega Roselyne Hamel je za spletni portal Crux dejala, da je sedaj p. Hamel brat vseh ljudi, tako kristjanov kot tudi muslimanov. »Ne smemo pozabiti, zakaj je moj brat umrl«, je dejala in dodala, da je le nekaj minut pred tem med sveto mašo molil za mir na svetu.

Dodajmo še to, da je prejšnji teden v spomin nanj in druge ubite v islamističnih terorističnih napadih 60 imamov iz Belgije, Francije, Nemčije, Nizozemske, Portugalske, Španije in Tunizije poromalo na kraje napadov. S tem so želeli izraziti svoje prizadevanje za mir in v imenu islamskih skupnosti, ki jih predstavljajo, obsoditi vsakršno nasilje v imenu vere.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...