Papež: Meja med dobrim in zlim poteka v človekovem srcu
Svet | 23.07.2017, 14:11 Marjana Debevec
Papež Frančišek je opoldanski nagovor povezal z današnjim evangeljskim odlomkom, ki govori o dobri pšenici in o ljuljki. Ob tem je spregovoril o problemu zla v svetu in poudaril Božjo potrpežljivost z vsakim od nas.
'Kako potrpežljiv je Bog z mano!', lahko po papeževih besedah reče vsak izmed nas. Pripoved o pšenici in ljuljki nam govori o tem, kako sta obe prepleteni med seboj, kar po papeževih besedah pomeni, da sta na tem svetu dobro in zlo tako prepletena, da ju je nemogoče ločiti ter izruvati vse zlo. Samo Bog to lahko stori, in bo to storil med poslednjo sodbo.
Gre torej zato, da povežemo dve na videz nasprotujoči si drži: odločitev in potrpežljivost. Prva pomeni odločitev, da hočemo biti dobra pšenica, z vsemi svojimi močmi in se torej oddaljiti do hudiča in njegovega zapeljevanja. Potrpežljivost pa pomeni izbrati Cerkev, ki je kot kvas v testu in ki se ne boji umazati rok se z umivanjem obleke svojih otrok, ne pa Cerkve 'čistih', ki predčasno hoče soditi, kdo je v Božjem kraljestvu in kdo ne.
Gospod pa nam po papeževih besedah pomaga tudi razumeti, da dobrega in zlega ne moremo poistovetiti z določenimi področji ali z določenimi skupinami ljudi. »Pove nam namreč, da poteka meja med dobrim in zlim v srcu vsakega človeka, vsakega od nas. Vsi smo grešniki. Na misel mi prihaja, da bi vas vprašal: 'Kdor ni grešnik naj dvigne roko.' Vsi smo grešniki«, je zatrdil sveti oče in doodal, da nas je Jezus Kristus s svojo smrtjo na križu ter s svojim vstajenjem osvobodil sužnosti greha in nam dal milost, da gremo naprej po poti novega življenja.
Poleg krsta nam je namreč dal tudi spoved, kajti vedno potrebujemo, da so nam odpuščeni naši grehi. Gledati samo zlo, ki je zunaj nas, pomeni, da nočemo priznati greha, ki je tudi v nas, je prepričan papež, ki nas vabi tudi, da na stvarnost pogledamo z Božjimi očmi upanja in tako dopustimo, da tudi tisto, kar se je zdelo ljuljka, lahko obrodi dobre sadove. V svetu, ki nas obkroža, naj bi torej razbrali ne le umazanijo in zlo, ampak tudi dobro in lepo, da bomo razkrinkali Satanovo delo, predvsem pa da bomo zaupali Bogu, je svoj nagovoril sklenil papež Frančišek.
Po opoldanski molitvi je sveti oče povedal, da zaskrbljeno spremlja nasilje v Jeruzalemu. Ponovil je odločen poziv k umiritvi razmer in dialogu. Vse zbrane pa je povabil k molitvi, da bi Gospod navdihnil pobude za spravo in mir.
Zaradi stopnjevanja napetosti okoli tempeljske ploščadi so zaskrbljenost izrazili tudi voditelji Cerkva v Jeruzalemu. V posebnem sporočilu izražajo potrtost zaradi izgube človeških življenj in ostro obsojajo vsako dejanje nasilja.