Umivanje nog
Papež: Umivanje nog ni folkloren obred, ampak znamenje Božje ljubezni
Cerkev po svetu | 14.04.2017, 07:36 Marta Jerebič
Papež Frančišek je mašo zadnje večerje včeraj daroval v zaporu Paliano blizu Rima, kjer kazen večinoma prestajajo nekdanji člani mafije, ki so privolili v sodelovanje s pravosodnim sistemom. Med obredom je umil noge 12 zapornikom. Umivanje nog nas spominja na to, da nas Bog ljubi vse do konca kljub našim grehom. Papež pa je prvi poklican k služenju, da seje ljubezen, je Frančišek dejal zapornikom in jih povabil, da pomagajo drug drugemu.
Papeža Frančiška so zaporniki in zaporniško osebje sprejeli z velikim navdušenjem. Prav tako se je že pred zaporom zbrala velika množica.
»Danes na poti, ko sem prihajal, so bili ljudje, ki so pozdravljali: 'Papež prihaja, šef. Šef Cerkve…' Šef Cerkve je Jezus, ne 'hecajmo' se s tem! Papež je Jezusova podoba, zato hočem storiti isto, kar je storil On.«
Tako je noge umil 12 ljudem, med njimi trem ženskam, muslimanu, ki bo krščen junija, in dvema moškima, ki sta obsojena na dosmrtno kazen. V pridigi je pojasnil pomen tega dejanja služenja, ki so ga običajno opravljali sužnji. Poudaril je, da je Jezus želel postaviti zgled za vse kristjane.
»Če lahko pomagate ali opravite kakšno uslugo tukaj v zaporu, sojetniku ali prijatelju, storite to. Kajti to je ljubezen, to je kot umiti noge in biti služabnik drugih. Zato med tem obredom mislimo na Boga, na Jezusa. To ni folkloren obred, ampak gesta, ki nas spomni na to, kar nam je dal Jezus. Po tem je vzel kruh in nam dal Svoje telo. Vzel je vino in nam dal Svojo kri. To je Božja ljubezen. Danes mislimo samo na Božjo ljubezen.«
Zapor v Palianu je edini zapor v Italiji, ki je namenjen tistim, ki so se odločili sodelovati s sodstvom. Dva od približno 70 zapornikov sta obsojena na dosmrtno kazen, medtem ko se bo drugim kazen v zaporu iztekla med letoma 2019 in 2073.