Štefan IskraŠtefan Iskra
Jakob ČukJakob Čuk
Petra StoparPetra Stopar

VIDEO: Papež o migrantih: Sprejeti, zaščititi, spodbujati in vključevati

Svet | 21.02.2017, 13:26 Marjana Debevec

Papež Frančišek je dopoldne sprejel udeležence mednarodnega foruma z naslovom: Migracije in mir. V zgoščenem nagovoru, ki nekako povzema njegov nauk o migracijskem vprašanju, se je Frančišek tega zapletenega problema lotil z različnih zornih kotov. Poudaril je štiri besede in sicer: sprejeti, zaščititi, spodbujati in vključevati.

Vzroki za migracije so najpogosteje konflikti, naravne nesreče, preganjanja, klimatske spremembe, nasilje, ekstremna revščina in razmere, nevredne človeka. Posebej zaskrbljujoče so po papeževih besedah sodobne prisilne migracije, ki pred izziv postavljajo politiko, civilno družbo in Cerkev, saj zahtevajo takojšnje in usklajene odgovore.

Kot odgovor na to, je sveti oče najprej izpostavil pomen sprejemanja tistih, ki potrkajo na naša vrata. Upreti so moramo zavračanju, ki izvira iz sebičnosti in populizma, saj tako na človeka ne gledamo kot na brata, ampak kot na podložnika, je zatrdil in dodal: »Za tiste, ki bežijo pred vojnami in strašnimi preganjanji, pogosto ujeti v spiralo kriminalnih organizacij, je treba odpreti dostopne in varne humanitarne koridorje«.

Sprejemni centri naj bi bili po papeževih besedah dostojni človeka, hkrati pa naj bi preprečili zlorabe, ki se žal dogajajo, kot je na primer trgovina z ljudmi. Da bi begunce zaščitili, je treba po njegovem uporabiti vsa pravna, mednarodna in nacionalna sredstva.

Vendar sama zaščita ni zadostna. Treba je spodbujati njihov celostni razvoj. Ta pa vključuje tudi njihove izvorne dežele, ki naj bi zagotovile, da se bodo ti ljudje lahko vrnili na svoje domove. Za to naj bi si po papeževih besedah prizadevala vsa mednarodna skupnost.

Nenazadnje pa je nujno tudi vključevanje v družbo, kar pa po papeževih besedah ne pomeni asimilicaije, niti pridruževanja, ampak je neke vrste dvosmeren postopek, ki temelji na vzajemnem priznavanju bogastva kulture drugega. Ne gre torej za skrivanje svoje kulture pred drugim, niti za ločenost, kar lahko vodi v nevarno getoizacijo.

Vse to je naša dolžnost, je zatrdil Frančišek, saj so ekonomske razlike v današnjem svetu povsem nesprejemljive. »Ne more skupina ljudi obvladovati vire polovice sveta, ljudje in celotni narodi pa imajo pravico pobirati le drobtinice«, je zatrdil. Nihče torej ne bi smel biti miren, saj smo vsi moralno odgovorni za upravljanje naše Zemlje. Zato pa je nujno potrebna solidarnost, ki se rodi iz sposobnosti razumeti potrebe brata v težavi in jih vzeti nase. Kje je tvoj brat?, je namreč vprašanje, ki ga Bog postavlja človeku vse od začetka sveta, je še dejal papež Frančišek.

Svet, Politika, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Papeževa vrnitev v Dom Sv. Marte (photo: Vatican news) Papeževa vrnitev v Dom Sv. Marte (photo: Vatican news)

Kakšno je papeževo zdravstveno stanje?

Zdravstveno stanje papeža Frančiška se počasi, vendar vztrajno izboljšuje, so danes sporočili z vatikanskega tiskovnega urada. Tiskovni predstavnik Svetega sedeža Matteo Bruni je novinarjem dejal, ...

Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si) Zala Ban, štirinajstletnica iz Šentvida v Ljubljani, ki na zmago na natečaju za risbo planiškega pokala gleda zelo realno, čeprav gre za velik uspeh. (photo: www.triglav.si)

Zala Ban je zmagovalka risbe za planiški pokal

Na ustvarjalni natečaj Skupine Triglav je prispelo več kot osemsto risb mladih avtorjev iz vse Slovenije. Za obisk največjega slovenskega športnega praznika, ki bo dolino pod Poncami prevetril ...

Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc) Maja Brelih Lotrič, Marta Kelvišar, Saška Rihtaršič (photo: Rok Mihevc)

Smo veliko več kot prijazne gospe

Materinski dan, ki ga v Sloveniji zaznamujemo 25. marca, ko v Katoliški Cerkvi obhajamo praznik Gospodovega oznanjenja, je priložnost za razmislek o nekaterih pomembnih izzivih naše družbe. Eden ...