Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Papež Frančišek - Angelus (foto: CTV)
Papež Frančišek - Angelus

Papež Frančišek: Nasilni povračilni ukrepi nikoli ne vodijo do rešitve konflikta

Svet | 19.02.2017, 14:35 Andrej Šinko

Sončno pomladno vzdušje je na Trgu sv. Petra v Vatikanu prevevalo romarje v pričakovanju besede papeža Frančiška. Ko se je pojavil na oknu apostolske palače, ga je množica zbrana na Trgu pozdravila z bučnim aplavzom. Nato je pozorno prisluhnila njegovemu nagovoru, v katerem je vsem približal zahtevno pot ljubezni, ki vključuje tudi sovražnike. Nasilni povračilni ukrepi namreč nikoli ne vodijo do rešitve konfliktov, je prepričan sveti oče.

Evangeljski odlomek 7. nedelje med letom je eden tistih, ki najbolje izražajo krščansko revolucijo, saj pokaže na resnično pravičnost, ki je pravičnost ljubezni in ne boja »oko za oko, zob za zob«, je v uvodu v opoldanski nagovor dejal papež Frančišek. Nadaljeval je: »Jezus od svojih učencev ne zahteva, naj se podvržejo zlu. Nasprotno! Od njih pričakuje, da na zlo reagirajo, vendar ne z drugim zlom, temveč z dobrim. Samo tako se veriga zla pretrga in se stvari dejansko spremenijo. Zlo je namreč »praznina«, je »odsotnost« dobrega. Praznine ne moremo napolniti z drugo praznino, temveč samo s »polnostjo«, to je z dobrim. Povračilni ukrepi namreč nikoli ne vodijo do rešitve konfliktov.«

Zaradi tega se kristjan nikakor ne odpoveduje svojim pravicam, temveč pokaže, kako krščanska ljubezen zaradi usmiljenja, uresničuje pravičnost na višji ravni. Jezus nas, po papeževih besedah, želi naučiti razločevanja med pravičnostjo in maščevanjem. Jezus pojasni še da je tudi sovražnik naš bližnji, ki ga je treba ljubiti.

»Ljubite svoje sovražnike in molite za tiste, ki vas preganjajo« (Mt 5,44). To ni lahko. Teh besed ne smemo jemati kot odobravanje sovražnikovega zlega dejanja. So namreč vabilo k višji, širokosrčni perspektivi, ki je podobna tisti, kakršno ima nebeški Oče, ki – kot pravi Jezus - »Daje svojemu soncu, da vzhaja nad hudobnimi in dobrimi, ter pošilja dež pravičnim in krivičnim« (Mt 5,45). Tudi sovražnik je namreč človek, ki je kot tak ustvarjen po Božji podobi, čeprav je v danem trenutku ta podoba zatemnjena zaradi neprimernega vedenja,« je dejal sveti oče in dodal, da lahko med svoje sovražnike včasih uvrstimo tudi sami sebe in osebe iz svoje najožje okolice. Zatrdil je, da smo poklicani prav vsem vračati z ljubeznijo.

Svet, Papež in Sveti sedež
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...