Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej JermanAndrej Jerman
Rok MihevcRok Mihevc
Papež na univerzi Roma Tre (foto: Radio Vatikan)
Papež na univerzi Roma Tre

Papež na Roma Tre: Univerza mora spodbujati dialog

Papež in Sveti sedež | 17.02.2017, 13:05 Marta Jerebič

Univerza mora biti prostor dialoga, je papež Frančišek dejal na univerzi Roma Tre, ki jo je obiskal dopoldne. Gre za drugo največjo in najmlajšo državno univerzo v prestolnici, ki letos obhaja srebrni jubilej. Vpisanih ima približno 40.000 študentov. Sveti oče je odložil vnaprej pripravljeni govor in ob vprašanjih štirih študentov in študentk spregovoril še o preseganju nasilja, edinosti v različnosti in sprejemanju migrantov. Med študenti te univerze je namreč tudi sirska begunka Nour, ki je v Rim prišla z letalom, s katerim se je papež Frančišek vrnil z obiska na Lezbosu aprila lani.

V naših mestih, pa tudi v naših družinah vlada ozračje nasilja, je opozoril papež. Zato je po njegovih besedah treba znižati glas, manj govoriti in bolj poslušati. Vojne se namreč začenjajo v našem srcu, v nasilnem jeziku politike: »Vojna se začne, ko se nisem sposoben odpreti drugim, jih spoštovati, govoriti z njimi in stopiti v dialog z njimi.«

Prav univerza je tista, ki mora spodbujati dialog. Ob tem je papež kritiziral univerze, ki ljudi pripravljajo, da so zastopniki neke ideologije: »To ni univerza. Če ni dialoga, soočenja, spoštovanja do drugače mislečega, če ni prijateljstva, veselja igre, športa … to ni univerza.«

Migracije, je nadalje dejal papež, niso nevarnost za Evropo, ampak izziv v rasti. In kako je treba sprejeti te ljudi? »Najprej kot sestre in brate. So ljudje kot mi.« A sprejeti migrante ni dovolj. Treba jih je tudi spremljati in integrirati. »Izkušnja, ki sem jo doživel, ko je Nour prišla z Lezbosa, je bila naslednja: tri dni po prihodu so otroci začeli hoditi v šolo in ko so po treh mesecih prišli k meni na kosilo, so otroci govorili italijansko, večji nekoliko slabše, otroci pa, saj vemo, da se otroci hitro naučijo. Večina je imela delo, imajo osebo, ki jih spremlja pri integraciji. Ti ljudje prinašajo kulturo, ki je obogatitev za nas, vendar pa morajo tudi oni sprejemati našo kulturo. Treba je narediti kulturno izmenjavo. Spoštovati – in to odpravlja strah,« je dejal papež.

V zvezi z brezposelnostjo mladih pa se je navezal na poljskega sociologa Zygmunta Baumanna, avtorja skovanke tekoča družba. Po Frančiškovem mnenju je današnja ekonomija tekoča, mlade brez dela dva dni izkoriščajo tu, tri dni tam, kar jih vodi v malodušje, odvisnosti, morda tudi samomor. Za reševanje družbenih, ekonomskih in kulturnih problemov je potrebna konkretnost, je dejal papež.

Papež in Sveti sedež
Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal) Novomašnika Matija Golob in Ambrož Brezovšek (photo: Rok Mihevc in Tatjana Splichal)

Matija Golob in Ambrož Brezovšek obhajala novi maši

Župniji Šmartno pri Litiji in Vojnik sta te dni pravi izvir veselja za Cerkev v Sloveniji. Veselita se namreč novih maš, ki sta ju včeraj pela Matija Golob in Ambrož Brezovšek. »Eno je potrebno« ...

Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay) Samomor, evtanazija, smrt (fotografija je simbolična) (photo: Pixabay)

Bo zakon spodbujal samomor?

Državni zbor bo v tem tednu obravnaval zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Če ga bodo poslanci sprejeli, so v gibanju Glas za otroke in družine že napovedali referendum.

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...