Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

V Kranju slovo od Ljuba Sirca

Slovenija | 28.01.2017, 15:39 Tone Gorjup

V Kranju se danes poslavljajo od priznanega ekonomista, demokrata in domobljuba dr. Ljuba Sirca, ki je umrl v začetku decembra v Glasgowu. Po pogrebu na kranjskem pokopališču, začel se je ob 15. uri, bo v sejni sobi mestne občine ob 17. uri še spominska slovesnost; zbrane bo nagovorila tudi pokojnikova žena Sue Sirc.

Ljubo Sirc je umrl 1. decembra 2016 v Združenem kraljestvu, kjer si je ustvaril dom in družino, saj je bil v prejšnjem režimu v domovini nezaželjen. Pokopan je želel biti v družinskem grobu v Kranju. Željo so mu tudi izpolnili. Ljubo Sirc je bil rojen 19. aprila 1920 v družini kranjskega trgovca in gostilničarja. Po maturi je študiral pravo na ljubljanski univerzi in se začel zanimati za ekonomijo. Iz prava je diplomiral leta 1945. Po drugi svetovni vojni je bil krajši čas tiskovni predstavnik predsedstva vlade, v tem času je bil reden gost britanskega konzula v Ljubljani. Obenem se je pridružil krogu Črtomira Nagodeta, v katerem so skušali organiziati zakonito opozicijo. Maja 1947 so ga skupaj z vodilnimi člani liberalne stranke zaprli, obtožili vohunstva in ga na „Nagodetovem procesu“ obsodili na smrt z ustrelitvijo. Pozneje je bila kazen spremenjena na 20 leta zapora, dejansko pa je odsedel sedem let in pol. O vzrokih za montirani proces je Ljubo Sirc ob razstavi Temna stran meseca povedal: „Šlo je za to, da smo dejansko poskušali, čeprav brez upa zmage, ustanoviti demokratično opozicijo, druga stvar pa je bila, da smo hoteli pokazati tujcem, da nismo tako uperjeni proti Zahodu, kot so naši komunisti skušali dopovedati, saj so ves čas proslavljali svoj antiimperializem in zvestobo Stalinu. … To je šlo preko okvira dovoljenega v okvir tistega, ko so nam stopili za vrat.“

Kmalu po prihodu iz zapora je pobegnil v Veliko Britanijo, leta 1961 doktoriral iz ekonomije v Fribourgu v Švici. Leta 1983 je ustanovil londonski inštitut za preučevanje komunističnih gospodarstev, poznejši center za proučevanje post-komunističnih gospodarstev. V Slovenijo se je vrnil leta 1989, dve leti zatem je vrhovno sodišče razveljavilo sodbo iz Nagodetovega procesa. Leta 1992 je kot član LDS kandidiral na volitvah za predsednika države, a je bil poražen. Leta 2004 je bil med pobudniki ustanovitve Zbora za republiko. Na Radiu Ognjišče smo ga predstavili v »Moji zgodbi«, 15. januarja letos. Prisluhnete mu lahko v blogu oddaje.

 

Slovenija, Politika, Oddaje
Vnebohod (photo: Pixabay) Vnebohod (photo: Pixabay)

Praznik Gospodovega vnebohoda

Slovesni praznik Gospodovega vnebohoda, ki ga v Katoliški cerkvi obhajamo danes, je spomin na dogodek, ko je od mrtvih vstali Kristus dopolnil zemeljsko delovanje in odšel v nebo. Gospodov ...