Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Sveti sedež pred 25 leti priznal Slovenijo. Pogovor z veleposlanikom Kunstljem.

Cerkev na Slovenskem | 13.01.2017, 06:17 Marta Jerebič

Obeležujemo 25. obletnico priznanja samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije s strani Svetega Sedeža. Slovenski veleposlanik v Vatikanu, Tomaž Kunstelj, je v pogovoru za naš radio ocenil, da so odnosi med državama dobri, prizadevajo si tudi za rešitev odprtih vprašanj. O morebitnem papeževem obisku ni povedal nič konkretnega, poudaril je le to, da bodo, ko se bo papež odločil za obisk, vsi delali v smeri, da bo v Sloveniji toplo sprejet.

Sveti sedež je med prvimi priznal Slovenijo. Po besedah slovenskega veleposlanika pri Svetem sedežu, Tomaža Kunstlja, je to predvsem zasluga nekaterih posameznikov, »ki so takrat lahko ustrezno informirali državno tajništvo in pristojne urade Svetega sedeža o razmerah v Sloveniji, srednji Evropi, nekdanji Jugoslaviji, in je zato Sveti sedež lažje sprejel odločitev, kakršno je. Pri tem imam v mislih še zlasti našega prvega veleposlanika pri Svetem sedežu, dr. Štefana Faleža.«

Veliko zaslugo pa ima tudi papež Janez Pavel II, ki je sam imel izkušnjo življenja na drugi strani železne zavese. »Poznal je pomen vrednot človekovih pravic in miru. Na osnovi te osebne izkušnje je tudi državni tajnik, kardinal Angelo Sodano, tako znotraj Vatikana kot na mednarodnih forumih ustrezno promoviral pomen mednarodnega priznanja teh novih držav, kot sta bili najprej Slovenija in Hrvaška, potem pa še ostale.«

Odnose med državama ocenjuje kot dobre: »Mislim, da po 25-ih letih lahko rečemo, da se je veliko tega, kar smo želeli in načrtovali, tudi uresničilo. So pa nekatere stvari, ki se jih vedno da tudi izboljšati ali nadgraditi.« Vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, je ob obisku v Sloveniji pred enim letom kot odprta vprašanja navedel: vojaški ordinariat; vprašanje katoliških šol; vprašanje davkov na tiste nepremičnine cerkvenega premoženja, ki so namenjena bogoslužju in verskim dejavnostim.

Seveda pa vse zanima, kako je z morebitnim papeževim obiskom pri nas. »Papež Frančišek je tudi na tem področju kreativen in se odloča na osnovi širšega pogleda na dogajanje in potrebe v svetu. Ima vabila tako s strani državnega vrha kot s strani Slovenske škofovske konference. Kdaj bo ta obisk, je zelo težko napovedati. Prav gotovo pa vsi tako po cerkveni kot državni plati delujemo v to smer, da bo papež, takrat ko se bo odločil za obisk, v Sloveniji dobrodošel in bo prinesel pozitivno sporočilo.«

Cerkev na Slovenskem, Papež in Sveti sedež
Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...