Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

Sveti sedež pred 25 leti priznal Slovenijo. Pogovor z veleposlanikom Kunstljem.

Cerkev na Slovenskem | 13.01.2017, 06:17 Marta Jerebič

Obeležujemo 25. obletnico priznanja samostojnosti in neodvisnosti Republike Slovenije s strani Svetega Sedeža. Slovenski veleposlanik v Vatikanu, Tomaž Kunstelj, je v pogovoru za naš radio ocenil, da so odnosi med državama dobri, prizadevajo si tudi za rešitev odprtih vprašanj. O morebitnem papeževem obisku ni povedal nič konkretnega, poudaril je le to, da bodo, ko se bo papež odločil za obisk, vsi delali v smeri, da bo v Sloveniji toplo sprejet.

Sveti sedež je med prvimi priznal Slovenijo. Po besedah slovenskega veleposlanika pri Svetem sedežu, Tomaža Kunstlja, je to predvsem zasluga nekaterih posameznikov, »ki so takrat lahko ustrezno informirali državno tajništvo in pristojne urade Svetega sedeža o razmerah v Sloveniji, srednji Evropi, nekdanji Jugoslaviji, in je zato Sveti sedež lažje sprejel odločitev, kakršno je. Pri tem imam v mislih še zlasti našega prvega veleposlanika pri Svetem sedežu, dr. Štefana Faleža.«

Veliko zaslugo pa ima tudi papež Janez Pavel II, ki je sam imel izkušnjo življenja na drugi strani železne zavese. »Poznal je pomen vrednot človekovih pravic in miru. Na osnovi te osebne izkušnje je tudi državni tajnik, kardinal Angelo Sodano, tako znotraj Vatikana kot na mednarodnih forumih ustrezno promoviral pomen mednarodnega priznanja teh novih držav, kot sta bili najprej Slovenija in Hrvaška, potem pa še ostale.«

Odnose med državama ocenjuje kot dobre: »Mislim, da po 25-ih letih lahko rečemo, da se je veliko tega, kar smo želeli in načrtovali, tudi uresničilo. So pa nekatere stvari, ki se jih vedno da tudi izboljšati ali nadgraditi.« Vatikanski državni tajnik, kardinal Pietro Parolin, je ob obisku v Sloveniji pred enim letom kot odprta vprašanja navedel: vojaški ordinariat; vprašanje katoliških šol; vprašanje davkov na tiste nepremičnine cerkvenega premoženja, ki so namenjena bogoslužju in verskim dejavnostim.

Seveda pa vse zanima, kako je z morebitnim papeževim obiskom pri nas. »Papež Frančišek je tudi na tem področju kreativen in se odloča na osnovi širšega pogleda na dogajanje in potrebe v svetu. Ima vabila tako s strani državnega vrha kot s strani Slovenske škofovske konference. Kdaj bo ta obisk, je zelo težko napovedati. Prav gotovo pa vsi tako po cerkveni kot državni plati delujemo v to smer, da bo papež, takrat ko se bo odločil za obisk, v Sloveniji dobrodošel in bo prinesel pozitivno sporočilo.«

Cerkev na Slovenskem, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...