Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Rak prostate je v počasnem porastu

Zdravstvo | 03.11.2016, 08:00 Petra Stopar

V mesecu novembru zdravstvena stroka in civilna družba posebej osvešča tudi o raku prostate. Zaradi njega po nepotrebnem umre preveč Slovencev, več kot 350 na leto, 1300 letno jih na novo zboli. Pred tremi leti je bolnikov z rakom prostate več kot 13.700, za letos predvidevajo, da jih bo 14.800. Stroka moškim po 45. letu priporoča testiranje.

Kot pojasnjuje urolog Borut Gubina iz kliničnega oddelka za urologijo kirurške klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, je rak prostate v porastu, bolezen prizadene moške po 45. letu in strmo narašča med 60. in 70. letom. Opozarja na potrebo po dodatnih urologih in uroloških ambulantah, „po drugi strani pa si želimo, da bi naši bolniki imeli v bolnišnicah dovolj časa za zdravljenje bolezni, ki so že odkrite, da bi imeli najsodobnejše naprave, recimo robotsko napravo za operacijo prostate, ki bi jim nudila čimprejšnje okrevanje in čim manj zapletov“.

Da se urologi zelo zanimajo za uvedbo novih tehnologij za lajšanje zdravljenja bolnikov in so pripravljeni delati tudi popoldne, čez vikende, da omogočijo ustrezno in pravočasno zdravljenje, opaža urolog Simon Hawlina. O trenutnih težavah v ljubljanskem UKC pravi: „Problem je pomanjkanje operacijskih dvoran, kar se je začelo z zaprtjem bolnice Petra Držaja in kar ne moremo splavati s teh manjših kapacitet.“ Ministrstvo za zdravje je sicer po njegovih besedah odobrilo denar, s katerim pokrivajo dolge čakalne dobe popoldne in ob sobotah, vendar je to le kaplja v morje, pravi, „saj se trenutno pogovarjajo o skrajšanju čakalne dobe za maligne bolezni. To so vrh ledene gore, spodaj pa so benigne bolezni z motnjami spolovil, katetri in kamni“. Delo bi jim zelo olajšal robotski sistem da Vinci, a za zdaj te možnosti ni.

Sicer pa o pomembnosti osveščanja o raku prostate v tem mesecu govori tudi t. i. mednarodno gibanje movember. Začelo se je leta 2003 v Avstraliji in je hitro preraslo v svetovno gibanje, saj je v njem registriranih več kot pet milijonov ljudi. Člani svojo podporo gibanju izražajo z nošenjem brk. Predsednik Društva uroloških bolnikov Slovenije Franc Hočevar poudarja: „Naše društvo ima v zvezi z movembrom dva cilja, prvič, da opozorimo moške, da skrbijo za svoje zdravje in ko pride čas, okoli 50 let, da gredo na testiranje in po potrebi nadaljujejo s pregledi pri urologu. Zaradi raka prostate umre preveč moških po nepotrebnem, saj je na razpolago dovolj diagnostičnih postopkov, smrt pa je lahko zelo kruta, se razširi na kosti in to precej boli.“

Zdravstvo
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...