Depresija
November – mesec boja proti odvisnosti
Sociala | 02.11.2016, 11:00 Petra Stopar
Mesec november je že tradicionalno posvečen krepitvi boja proti različnim oblikam zasvojenosti. Po ugotovitvah Nacionalnega inštituta za javno zdravje je najbolj razširjena in problematična psihoaktivna snov alkohol.
O zasvojeni osebi lahko govorimo takrat, kadar ta neko vedenje ponavlja „in k temu ponavljanju jo vodi močna želja, povečuje se toleranca“. „Če govorimo o pitju alkohola, oseba vsakič potrebuje tudi vedno večjo količino za enak nivo svoje omame,“ pojasnjuje socialna pedagoginja Nataša Sorko, vodja programov v društvu za pomoč pri odvisnostih Žarek upanja. „Od genskega dejavnika je tudi odvisno, kakšne telesne bolezni se bodo pri osebi, ki je zasvojena, razvile,“ je dodala.
Kot je na minuli nacionalni konferenci inštituta pojasnil strokovnjak Milan Krek, raziskave kažejo, da je med mladostniki v Sloveniji konoplja lahko dostopna, hitro lahko pridejo tudi do dovoljenih, a za njih še vedno prepovedanih drog, tobaka in alkohola. Po njegovih besedah je pomembno, da se pri svojem delu z odvisniki povežejo vladne in nevladne organizacije. Dodal je, da je prava preventiva tista, ki jo v skupnosti izvajajo vsi enako, z istim ciljem, a različnimi pristopi.
Med organizacijami, ki pomagajo ljudem iz zasvojenosti, so tudi ustanove Karitas, kot sta na primer Zavod Vrtnica ali Zavod Pelikan v Ljubljani ter terapevtska skupnost za zasvojene s pridruženimi duševnimi težavami v Sostrem. Trenutno je to v Sloveniji edini program, ki je namenjen tej skupini ljudi s t. i. dvojno diagnozo in nudi 24-urno pokritost. Ves čas so namreč v skupnosti skupaj z uporabniki prisotni zaposleni strokovni in laični delavci.