Papež na letalu
Papež na letalu o teoriji spola, spremljanju istospolnih, potovanjih in novih kardinalih
Cerkev po svetu | 03.10.2016, 11:17 Marta Jerebič
Papež Frančišek je včeraj sklenil 16. mednarodno potovanje, ki ga je vodilo v Gruzijo in Azerbajdžan. Kot običajno je na letu iz Bakuja v Rim odgovarjal na vprašanja novinarjev. Pojasnil je, zakaj obsoja teorijo spola v šolah, pa tudi zakaj je istospolne osebe treba spremljati in približati Gospodu. Med potovanji v prihodnjem letu so skoraj zagotovo na programu Fatima, Indija in Bangladeš. Potovanje v Afriko bo odvisno od vojnega stanja tam. Rad bi obiskal Kitajsko, vendar kot pravi, stvari še niso rešene. Napovedal je tudi konzistorij, na katerem bo imenoval 13 novih kardinalov.
Frančišek je povedal, da je že kot duhovnik in škof, sedaj pa tudi kot papež spremljal ljudi z istospolno usmerjenostjo in dejavnostjo. Jezus jim zagotovo ne bi dejal, naj se poberejo stran, ker so homoseksualci. V Vatikanu je pred časom sprejel osebo, ki je spremenila spol. Papež je ob tem poudaril, da hormonska neravnovesja povzročajo številne težave in ne smemo vsega metati v isti koš: »Vsak primer posebej je treba sprejeti, spremljati, preučiti, razločiti in vključiti. To bi Jezus naredil danes. Prosim ne recite sedaj, da papež transeksualce razglaša za svetnike. Že vidim prve strani časopisov ....«
Ena stvar je, če ima oseba neko nagnjenje ali zamenja spol, nekaj povsem drugega pa je teorija spola: »Nekaj povsem drugega je, če v šolah učijo te stvari in tako spreminjajo miselnost. Temu pravim ideološka kolonizacija,«
Za nove kardinale je papež dejal, da še izbira imena. »Seznam je dolg, prostih mest pa je samo 13. Rad bi videl, da se v kardinalskem zboru odraža vesoljnost Cerkve, ne samo evropocentričnost.« Imena bo sporočil konec leta ali v začetku prihodnjega leta. Žrtve potresa v Italiji bo obiskal zasebno, kar pa se tiče mednarodnih potovanj, pa papež potrjuje: »Zagotovo bom šel na Portugalsko, vendar samo v Fatimo... Skoraj zagotovo bom šel v Indijo in Bangladeš. Za Afriko še ni nič gotovega, odvisno bo od politične situacije in vojn.«
V zvezi z vojnami, tudi v povezavi s spornim območjem med Armenijo in Azerbajdžanom, Gorskim Karabahom, je pozval k iskrenemu dialogu in pogumu, da se države odločijo za mednarodno sodišče. »Vojna vedno uničuje, z vojno se vedno vse izgubi! Kristjani pa moramo moliti za mir, da bodo srca pristojnih šla po poti dialoga, pogajanj ali na mednarodno sodišče.«
O ameriški predsedniški kampanji se papež ni izrekel. Poudaril je le, da je narod suveren. Kadar se zgodi, da sta v neki državi dva, trije ali štirje kandidati, ki ne zadovoljijo vseh, pa po njegovih besedah pomeni, da je politično življenje v tej državi morda preveč spolitizirano, primanjkuje pa ji politične kulture.