Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Slovenski raziskovalci zunaj RS se predstavijo

| 16.11.2015, 14:02 Matjaž Merljak

V prostorih ljubljanske filozofske fakultete na Aškerčevi ulici 2 bo jutri potekala konferenca Slovenski možgani krožijo prek meja, ki jo pripravljata Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu USZS in Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani.

USZS si prizadeva za krepitev sodelovanja med slovenskimi raziskovalci, znanstveniki, profesorji ali tudi študenti, ki delujejo »znotraj« in zunaj meja Slovenije. Tovrstno znanstveno-raziskovalno sodelovanje namreč lahko bistveno pripomore tako k ohranjanju vezi z matično domovino in s tem k ohranjanju slovenske identitete med najvišje izobraženimi rojaki zunaj meja Slovenje, kot tudi h krepitvi tako imenovanega »kroženja možganov« kot alternativi vse večjemu izseljevanju najuspešnejših mladih, oziroma »begu možganov«.

Cilj in namen konference je predstavitev slovenskih raziskovalnih ustanov, ki delujejo zunaj Republike Slovenije – razen nekaterih izjem so slednje namreč v veliki meri že v nekoliko širši slovenski strokovni javnosti nepoznane.

Predstavitev bo namenjena predvsem:

- študentom zadnjega letnika višje stopnje (»bolonjskega«) dodiplomskega študija, prvenstveno družboslovne in humanistične smeri,

- podiplomskim študentom

- podoktorskim študentom – raziskovalcem

- raziskovalcem in profesorjem z različnih inštitutov in fakultet v RS.

Konferenco bo odprl minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, Gorazd Žmavc. V dveh sklopih se bo predstavilo dvanajst ustanov, sledila pa bo »znanstvena tržnica« oziroma individualna srečanja med študenti in raziskovalci ter ustanovami.

Na konferenci se bodo predstavili: Inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije ZRC SAZU, Ljubljana, Inštitut za narodnostna vprašanja, Ljubljana, Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI), Trst (Odsek za zgodovino in etnografijo), Inštitut Urbana Jarnika, Celovec, Slovenski znanstveni inštitut (SZI), Celovec, Slovenska študijska knjižnica, Celovec, Društvo v tujini izobraženih Slovencev (VTIS), American-Slovenian Educational Fundation (ASEF), San Francisco, Society for Slovene Studies (SSS), ZDA-Ljubljana, Slovensko-avstralski klub akademikov, Melbourne, Center za slovenščino kot drugi/tuji jezik pri Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (mreža in pomen slovenskih lektoratov v svetu) in Svetovna mreža akademikov Univerze v Ljubljani.

PROGRAM

9:00 registracija

9:30 odprtje dogodka

9:45 – 11:15 PREDSTAVITVE
Univerza v Ljubljani: Svetovna mreža Univerze v Ljubljani Slovenski raziskovalni inštitut (SLORI), Trst Narodna študijska knjižnica, Trst (Odsek za zgodovino in etnografijo) Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik, Celovec Slovenski znanstveni inštitut (SZI), Celovec Slovenska študijska knjižnica, Celovec

11:15 – 11:45 ODMOR

11:45 – 14:00 PREDSTAVITVE
Inštitut za narodnostna vprašanja, Ljubljana Univerza v Ljubljani – Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik – mreža slovenistik na tujih univerzah Inštitut za slovensko izseljenstvo in migracije ZRC SAZU, Ljubljana Društvo v tujini izobraženih Slovencev (VTIS), Ljubljana American-Slovenian Educational Fundation (ASEF), San Francisco/Ljubljana Society for Slovene Studies (SSS), ZDA / Ljubljana Slovensko-avstralski klub akademikov, Melbourne

14:00 – 15:30 »Raziskovalska tržnica« - individualni pogovori z ustanovami

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.