Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc

Škof Jamnik: Begunska kriza tudi izziv za novo evangelizacijo

Svet | 09.10.2015, 19:00 Petra Stopar

Ob navalu beguncev, ki iz večinsko muslimanskega sveta vstopajo v Evropo, se še bolj sprašujemo o prihodnosti krščanskih temeljev, na katerih je zrasla stara celina. Ali Evropa išče ali izgublja svojo dušo, se sprašuje ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. Kljub trenutnim dogodkom po njegovem mnenju vendarle obstaja upanje, da Evropa ne bo zapustila svoje krščanske dediščine.

Kot »izredno nevarno za Evropo« je škof Jamnik označil dejstvo, da v preambuli evropske ustave ni izrecno napisano, da ima Evropska unija krščanske temelje, čeprav je krščanstvo Evropi dalo nov veter. S tem tudi identiteta Evrope v globalnem svetu po njegovem mnenju postaja problematična. »Evropi je najbolj nevarno utrujeno, zaspano, pragmatično krščanstvo, kar pa se seveda odraža tudi v odnosih med državami, na različnih področjih spoštovanja svobode, enakopravnosti, verske svobode, dostojanstva in svetosti življenja od spočetja do smrti,« ocenjuje ljubljanski pomožni škof.

O begunski krizi kot možnosti za islamizacijo Evrope meni, da »islam lahko Evropi pomeni nevarnost v tem smislu, če mi sami ne bomo najprej kristjani«. »Se pravi, pomembne so naše družine, demografsko je Evropa zelo osiromašena oziroma stara. Sem pa prihajajo mlade družine in vemo, da imajo muslimani večje družine,« je dejal. Je pa begunska kriza po njegovih besedah tudi »priložnost in izziv, da razmislimo o novi evangelizaciji«.

Begunci v Iraku
Begunci v Iraku © ZN

Na vprašanje, kje on vidi znamenje upanja, da se bodo evropske krščanske korenine na novo razrasle, je odgovoril na podlagi svojih nedavnih srečanj v Strasbourgu, iz katerih sklepa, da se Evropa počasi začenja zavedati, da je »ta neobrzdani liberalizem izjemna nevarnost za zahodno Evropo, kot je bil komunizem za vzhodno Evropo«. Ti dve ideologiji človeku obljubljata raj na Zemlji, a človek je ugotovil, da to ni mogoče. »Zato je vedno bolj osamljen, o čemer govori tudi sinoda o družini v Rimu,« pravi škof.

Kot še nadaljuje, je tudi zanimivo, da se v zahodni Evropi »korak za korakom pojavljajo manjša občestva, kjer hočejo zares živeti radikalno krščanstvo«. Tu pa ne gre za konzervatizem, opozarja škof Jamnik, ampak kot je zapisala sv. Katarina Sienska, »da smo pristni in iskreni v Evropi, da smo pravi kristjani, da postajamo to, kar Bog pričakuje od nas«.

Svet, Komentarji, Radijski utrip, Škofovska konferenca, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...