Tanja DominkoTanja Dominko

Škof Jamnik: Begunska kriza tudi izziv za novo evangelizacijo

Svet | 09.10.2015, 19:00 Petra Stopar

Ob navalu beguncev, ki iz večinsko muslimanskega sveta vstopajo v Evropo, se še bolj sprašujemo o prihodnosti krščanskih temeljev, na katerih je zrasla stara celina. Ali Evropa išče ali izgublja svojo dušo, se sprašuje ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik. Kljub trenutnim dogodkom po njegovem mnenju vendarle obstaja upanje, da Evropa ne bo zapustila svoje krščanske dediščine.

Kot »izredno nevarno za Evropo« je škof Jamnik označil dejstvo, da v preambuli evropske ustave ni izrecno napisano, da ima Evropska unija krščanske temelje, čeprav je krščanstvo Evropi dalo nov veter. S tem tudi identiteta Evrope v globalnem svetu po njegovem mnenju postaja problematična. »Evropi je najbolj nevarno utrujeno, zaspano, pragmatično krščanstvo, kar pa se seveda odraža tudi v odnosih med državami, na različnih področjih spoštovanja svobode, enakopravnosti, verske svobode, dostojanstva in svetosti življenja od spočetja do smrti,« ocenjuje ljubljanski pomožni škof.

O begunski krizi kot možnosti za islamizacijo Evrope meni, da »islam lahko Evropi pomeni nevarnost v tem smislu, če mi sami ne bomo najprej kristjani«. »Se pravi, pomembne so naše družine, demografsko je Evropa zelo osiromašena oziroma stara. Sem pa prihajajo mlade družine in vemo, da imajo muslimani večje družine,« je dejal. Je pa begunska kriza po njegovih besedah tudi »priložnost in izziv, da razmislimo o novi evangelizaciji«.

Begunci v Iraku
Begunci v Iraku © ZN

Na vprašanje, kje on vidi znamenje upanja, da se bodo evropske krščanske korenine na novo razrasle, je odgovoril na podlagi svojih nedavnih srečanj v Strasbourgu, iz katerih sklepa, da se Evropa počasi začenja zavedati, da je »ta neobrzdani liberalizem izjemna nevarnost za zahodno Evropo, kot je bil komunizem za vzhodno Evropo«. Ti dve ideologiji človeku obljubljata raj na Zemlji, a človek je ugotovil, da to ni mogoče. »Zato je vedno bolj osamljen, o čemer govori tudi sinoda o družini v Rimu,« pravi škof.

Kot še nadaljuje, je tudi zanimivo, da se v zahodni Evropi »korak za korakom pojavljajo manjša občestva, kjer hočejo zares živeti radikalno krščanstvo«. Tu pa ne gre za konzervatizem, opozarja škof Jamnik, ampak kot je zapisala sv. Katarina Sienska, »da smo pristni in iskreni v Evropi, da smo pravi kristjani, da postajamo to, kar Bog pričakuje od nas«.

Svet, Komentarji, Radijski utrip, Škofovska konferenca, Papež in Sveti sedež, Evropska Unija
Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media) Pokojni zaslužni papež Benedikt XVI. (photo: Vatican Media)

Nič več v treh krstah

Vatikan je predstavil prenovljen bogoslužni obrednik za papežev pogreb. Nastal je na Frančiškovo pobudo, ki želi, da obred papeževega pogreba bolje odraža položaj voditelja Katoliške cerkve kot ...

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...