Maja MorelaMaja Morela
Miha MočnikMiha Močnik
Petra StoparPetra Stopar

V Sloveniji zdravniki predpišejo čedalje več antidepresivov

Slovenija | 26.07.2015, 15:02 Petra Stopar

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje število izdanih antidepresivov pri nas narašča. Največ zdravil proti depresiji zdravniki predpišejo odraslim med 45. in 64. letom starosti, ženskam celo dvakrat več kot moškim. Uporaba pomirjeval pa na drugi strani upada.

V Sloveniji je bilo lani izdanih več kot pol milijona - 525.206 - receptov za antidepresive. Kot pravijo na inštitutu, njihova poraba narašča tako v Sloveniji kot v drugih državah Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj.

V letih 2011 in 2012 so imeli tisti, ki so obiskali zdravnika na primarni ravni zaradi težav z duševnim zdravjem, najpogosteje anksiozne motnje, reakcije na hud stres in prilagoditvene motnje ter depresivne epizode. Natančneje rečeno, moški so zdravnika obiskali zaradi duševnih in vedenjskih motenj, ki jih je povzročilo uživanje alkohola, ženske pa zaradi neopredeljene demence.

Po podatkih inštituta so zdravniki na primarni ravni med letoma 2009 in 2013 zabeležili v povprečju 91.774 obiskov letno zaradi različnih duševnih motenj, kar pomeni 45 obiskov na 1000 prebivalcev na leto. Večkrat so zdravnika zaradi težav duševnega zdravja obiskale ženske kot moški. Slednji po navedbah strokovnjakov o tovrstnih psihičnih težavah neradi govorijo in se z njimi spopadajo drugače kot ženske.

Posledica duševnih motenj je poleg jemanja antidepresivov tudi koriščenje bolniškega statusa, ki je dolg. Povprečno trajanje ene odsotnosti z dela zaradi duševnih motenj je med letoma 2009 in 2013 znašalo 44 dni, za moške 48, za ženske pa 42 dni.

Slovenija, Sociala, Zdravstvo