Aleš KarbaAleš Karba
Meta PotočnikMeta Potočnik
Merjenje vročine (foto: Ingimage)
Merjenje vročine

V Sloveniji letos zabeležili osem primerov ošpic

Zdravstvo | 28.02.2015, 09:00 Rok Mihevc

Nacionalni inštitut za javno zdravje letos ni zabeležil izbruhov ošpic, so pa zabeležili osem primerov okužbe s to boleznijo. V eni od bolnišnic v Berlinu je zaradi ošpic v sredo umrl 18-mesečni deček, potem ko so v začetku februarja v Nemčiji imeli hud izbruh te bolezni. Tako hudega poteka bolezni pri nas niso zaznali že dolgo.

V minulih dneh so na infekcijski kliniki Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana obravnavali dva predšolska otroka, okužena z ošpicami. Po zakonu so vsak primer nalezljive bolezni v roku nekaj ur dolžni prijaviti Nacionalnemu inštitutu, kjer nato preverijo, s kom vse je bil okuženi v stiku ter tako iščejo morebitne okužene. V tem primeru so stopili v stik z družinami otrok iz vrtca, ki ga otroka obiskujeta, pa tudi z vsemi osebami, ki so bile istega dne na infekcijski kliniki, je pojasnila zdravnica na infekcijski kliniki Tatjana Mrvič. Poudarja, da so ošpice bolezen, ki se širi po zraku in tudi če je bolnik v drugem prostoru, je še vedno možnost prenosa okužbe. Predšolski otroci so sicer enkrat cepljeni in tako zaščiteni, a več časa kot je minilo od prvega cepljenja, slabša je zaščita.

Prav zato po programu vsi slovenski otroci pred šestim letom starosti dobijo še obnovitveno dozo cepiva. A na ponovno cepljenje ne kličejo le otrok, ampak tudi odrasle poudarja Mrvičeva, saj so v preteklosti v določenem obdobju proti ošpicam cepili le z eno dozo cepiva, zato mnogi odrasli niso več ustrezno zaščiteni.

Ošpice so sicer v Sloveniji veljale za iztrebljene do leta 2009, ko so se začele spet pojavljati. Od lani je primerov veliko več, podobno kot drugod po svetu. Mrvičeva vnovičnemu pojavljanju že skoraj iztrebljene bolezni pripisuje zniževanju precepljenosti populacije. Vedno več je namreč staršev, ki se ne odločijo cepiti svojih otrok.

Ob zadnjem izbruhu ošpic pri nas konec lanskega leta, povezanem z mednarodno razstavo psov v Šempetru pri Gorici, se je okužilo več kot 40 ljudi. Med obolelimi so bili večinoma odrasli, pa tudi pet otrok, starih od šest mesecev do enajst let. Ti otroci niso bili cepljeni proti ošpicam, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu. Zadnji smrtni primer so v Sloveniji zabeležili leta 1994.

Ošpice so zelo nalezljiva virusna bolezen, za katero so značilni povišana telesna temperatura, nahod, kašelj, vnetje očesnih veznic in pojav značilnega kožnega izpuščaja. Ta se pojavi na obrazu, se nato razširi po telesu in traja štiri do sedem dni. Zapleti bolezni se lahko kažejo kot vnetje srednjega ušesa, pljučnica, driska in vnetje možganskega tkiva. Smrtni izid bolezni je razmeroma redek. Edina učinkovita zaščita pred ošpicami je cepljenje, še dodajajo na Nacionalnem inštitutu.

Zdravstvo
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...