Od petka do petka: 21. - 28. december 2012
| 30.12.2012, 06:03 Matjaž Merljak
Za nami je praznični teden, v katerem smo se spominjali Jezusovega rojstva. Verniki smo se po vseh krajih zbrali pri polnočnicah in nato pri slovesnih mašah na sam božič. Teden pa je zaznamovala tudi prisega novega predsednika države Boruta Pahorja in državni praznik samostojnosti in enotnosti. Državni zbor je sprejel t.i. mini rebalans letošnjega proračuna in vladni predlog zakona o šolski prehrani. Nekdanjega poslanca SD Boruta Pahorja pa je na tem mestu zamenjala Ljubica Jelušič.
CERKEV
Na Božič, praznik Jezusovega rojstva, so se slovenski škofje na vernike obrnili z evangeljskimi besedami: „Ne bojte se!“ Kljub težkim časom, v katerih živimo, so nas opogumili z božičnim sporočilo, da je Božji Sin prišel živet z nami naše življenje, revščino, preizkušnje in trpljenje, na koncu tudi smrt. „Prišel je med nas, da bi nam dal vedeti, da je tudi življenje v težavah in preizkušnjah smiselno in vredno, da ga živimo. Prišel nam je vlit nov pogum, voljo do življenja in zvestobo v dobrem. Prišel nam je pokazat, s kakšnim zaupanjem v Boga naj sprejemamo preizkušnje, s kakšno stanovitnostjo naj vzdržimo v težavah, s kakšno ljubeznijo naj odpuščamo vsem, za katere mislimo, da so krivi za našo nesrečo. Če se bomo dali tako poučiti betlehemskemu otroku, nam bo podelil tisti notranji mir, ki so ga vsem ljudem, ki so Bogu po volji, v sveti noči obljubljali angeli“, so med drugim zapisali slovenski škofje. Vsem, ki trpijo so zaželeli Božje bližine in tolažbe.
Ljubljanski nadškof metropolit Anton Stres je v nagovoru pri polnočnici v stolni cerkvi sv. Nikolaja v Ljubljani med drugim dejal, da nam Bog sporoča, naj zaradi preizkušenj, težav in nesreč, ki se zgrnejo na nas, ne obupamo - ne nad seboj, ne nad drugimi ljudmi in še manj nad Bogom, ker tudi on nikoli ne obupa nad nami. „Učlovečeni Božji Sin nam je prišel pokazat, s kakšnim zaupanjem v Boga, njegovega Očeta, naj sprejemamo preizkušnje, s kakšno stanovitnostjo in zvestobo naj vzdržimo v težavah, s kakšno ljubeznijo naj odpuščamo vsem, tudi tistim, o katerih menimo, da so krivi za našo nesrečo. Če se bomo dali tako potolažiti in poučiti od betlehemskega otroka, nam bo podelil tisti notranji mir, ki so ga vsem ljudem, ki so Bogu po volji, v sveti noči obljubljali angeli“.
Mariborski nadškof metropolit Marjan Turnšek, ki je polnočno mašo daroval v cerkvi sv. Janeza Krstnika, pa je med drugim omenil tudi aktualne razmere v mestu in državi in dejal, da nam je v zadnjih mesecih blizu Izaijeva ugotovitev o "ljudstvu, ki hodi v temi". „Upravičeno izražanje svojega mnenja ter stiske in neupravičeno nasilno vedenje po naših ulicah, pa tudi drugod; brezposelni, begunci, lačni in zlorabljeni; strelski pohodi posameznikov, ki jim je ugasnilo upanje, in jih praktično spremljamo v živo po najrazličnejših medijih; in če temu dodamo še osebne tragedije, se res zdi, kakor da smo ujeti v »deželi smrtne sence. A tudi v nocojšnjo noč kličejo angeli: »Ne bojte se!« (Lk 2,10). Ker se je Bog učlovečil, je izhod. Je svetloba, ki jo lahko zagledajo »prebivalci v deželi smrtne sence«
Murskosoboški škof Peter Štumpf je pri polnočnici v stolnici sv. Nikolaja v Murski Soboti poudaril, da je Jezus prišel, da nas opozori na dostojanstvo in nedotakljivost človekovega življenja. Celjski škof Stanislav Lipovšek je kljub negativnim trendom navedel vzroke za upanje kot so številne molitvene skupine, sodelavci pri bogoslužju, skupine za mlade, ter družine, ki si prizadevajo za čistost in zvestobo.
Novomeški škof Andrej Glavan pa je zatrdil, da je tudi v stiskah Gospod vedno z nami.
Na božič se je po vsej Sloveniji začelo koledovanje ali trikraljevska akcija Misijonskega središča Slovenije. Koledniki med dobrodelno akcijo obiskujejo domove, prinašajo veselo sporočilo božičnega praznika in želijo srečo v novem letu. Obenem zbirajo darove za misijone in povezujejo ljudi, zato je geslo trikraljevske akcije Naše veselje za srečo drugih.
Sredstva, zbrana v tokratni akciji, bodo namenjena šestim projektom, petim slovenskim misijonarjem in skupini Marijinih sester, ki pripravljajo projekte za otroke in mladostnike v misijonskih deželah.
POLITIKA
„Prisegam, da bom spoštoval ustavni red, da bom ravnal po svoji vesti in s svojimi najboljšimi močmi deloval za blaginjo Slovenije.“S temi besedami je v soboto zvečer na slavnostni seji državnega zbora prisegel novi predsednik države Borut Pahor.
V nagovoru državljankam in državljanom se je zavzel za pravno državo, da bomo lahko preprečevali zlorabe oblasti in moči v politiki, v gospodarstvu in družbi nasploh. Zatem je pozval k optimizmu tudi v času krize in sprejemanja nujnih ukrepov za izhod iz nje. „Samo dovolj hiter in prepričljiv skupen nastop še utegne omogočiti okoliščine, da bodo v vmesnem času, ko ukrepi še ne bodo prijeli, ljudje ohranili strpnost in potrpežljivost. Čas in odločenost za skupno in garaško delo sta zdaj bistvena. In naj se nihče od nas ne nadeja posebnih pohval, če bo vse skupaj uspelo. Največja nagrada bo zadoščenje, da nismo pustili ljudi na cedilu in da smo se vsi skupaj, ne da bi koga pustili zadaj, izvlekli iz krize.“
Pahor je obljubil, da si bo v okviru svojih pooblastil prizadeval za enotnost politike in socialnih partnerjev pri izhodu iz krize.
„Slovenija - notranje dovolj socialno povezana, da je reševanje krize ne bo ohromilo. Politično bolj složna, da nas bodo težke razmere pripravile do večjega sodelovanja in enotnosti, ne razklanosti. Slovenija - dobra in prijateljska z vsemi štirimi sosednjimi narodi in državami, Slovenija - aktivna evropska partnerka, v zdravem jedru evro skupine. Slovenija - prepoznavna in spoštovana v mednarodni skupnosti spričo njenih prizadevanj za mir in sožitje. Slovenija 21. stoletja.“
Lepa prihodnost Slovenije je po besedah Pahorja odvisna od volje državljanov in medsebojnega zaupanja in vere, da zmoremo. „Ne bomo klonili pod težo teh bremen. Nismo slabiči. Izberimo zahtevnejšo, a obetavnejšo pot.“
V nedeljo dopoldne pa je pred predsedniško palačo v Ljubljani kot vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor pregledal častno enoto Slovenske vojske. Tam je še pozdravil nekaj navzočih državljanov in se nato odpravil v predsedniško palačo, kjer je po vnaprej določenih protokolarnih pravilih od dosedanjega predsednika Danila Türka prevzel posle in s tem nastopil petletni mandat.
Istega dne pa smo se spomnili tudi plebiscita, s katerim smo se Slovenci odločili za samostojno državo Slovenijo. Na dan razglasitve rezultatov plebiscita, 26. decembra smo praznovali dan samostojnosti in enotnosti. Osrednja državna proslava je bila v soboto zvečer v Cankarjevem domu, pred njo pa slavnostna seja državnega zbora.
Premier Janez Janša je na proslavi dejal, da moramo danes sklepati prijateljstva in zavezništva, da bomo močnejši in ustvarjalni. Zavzel se je za državo, ki so uspešno vpeta v družino evropskih narodov ter sprejel ponudbo novega predsednika republike, da bo skušal povezati vse politične sile, in izrazil pripravljenost na usklajevanje o ukrepih za izhod iz krize. „Pred dvaindvajsetimi leti so vse okoliščine, tako notranje kot zunanje, govorile proti temu, da bomo dosegli samostojnost. Pa smo jo navkljub vsemu. Ker smo vanjo verjeli! Brez visokih ciljev, sprejemanja tveganja in odgovornosti za njihovo doseganje, seveda ne moremo pričakovati dobrih rezultatov.“
Enotna odločitev o samostojnosti je bila izraz popolnega zaupanja in prepričanja v skupni cilj in potrditev pravilnosti začrtane poti, pa je na slavnostni seji parlamenta dejala podpredsednica državnega zbora Romana Tomc. Med drugim je poudarila, da smo v letih samostojnosti prevečkrat pozabili na odgovornost. „V tem trenutku je življenjskega pomena za našo državo in za vse nas, da uskladimo različne poglede in da dosežemo čim večjo enotnost; da povrnemo zaupanje v pravno državo in nenazadnje, da prebudimo svojo samozavest. In da se začnemo spet zavedati, da Slovenke in Slovenci znamo in zmoremo. Če nam je to uspelo pred več kot dvema desetletjema, ko je bila naša prihodnost veliko bolj negotova, ni nobenega razloga, da nam ne bi uspelo tudi danes.“
Prisege predsednika republike, slovesne seje državnega zbora in proslave v Cankarjevem domu so se udeležili tudi predstavniki katoliške Cerkve na čelu s predsednikom SŠK ljubljanskim nadškofom Antonom Stresom, predsednikom Slovenske Karitas mariborskim nadškofom metropolitom Marjanom Turnškom ter celjskim škofom Stanislavom Lipovškom.
Vsi slovenski škofje so v tem tednu tudi darovali maše za domovino. Po besedah nadškofa je samostojen in zrel narod samostojen samo toliko, kolikor so samostojni in zreli ljudje, ki ga sestavljajo. Resnično samostojna, zrela in svobodna oseba pa ne ravna muhasto in neodgovorno, temveč razumno in moralno odgovorno, je dejal in nadaljeval, da je tako tudi v državi, ki jo sestavljajo svobodni in odgovorni državljani. Ob tem je pozval k edinosti naroda. „Edinost in enotnost pomenita življenje, obstajanje; needinost pa je razkroj, propad in smrt“, je zatrdil nadškof Stres. Mariborski nadškof Marjan turnšek pa je poudaril, da nas težave, stiske, boji in celo preganjanja ne smejo prestrašiti. Takšna je namreč »cena« zmage dobrega in znamenje uničenja zla, ki ob dobroti in poštenju prej ali slej mora priti na plano in je premagano.
V nedeljo smo praznovali tudi „dan ustavnosti“, praznik, s katerim obeležujemo sprejetje in razglasitev ustave. 23. decembra 1991 jo je v procesu osamosvajanja sprejela ustavodajna skupščina in je prva ustava samostojne države Slovenije. Predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič je na slovesnosti dejal, da si je ta institucija v zadnjih 21 letih zagotovila ugled in spoštovanje tudi tistih, ki se z njenimi odločitvami niso strinjali. Ob tem je zagotovil, da je ustavno sodišče samostojno in nanj ne vpliva nihče, takšno pa bo ostalo tudi naprej.
Člani Zbora za republiko so se na zadnji novinarski konferenci v tem letu strinjali, da je novo leto priložnost za razmislek in optimizem. Po mnenju publicista Boštjana M. Turka smo letos preigrali vse pasti in na nek način ubranili domovino. Predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm je dodal, da sicer ne moremo biti zadovoljni s sedanjim stanjem, smo pa lahko zadovoljni, da smo na zanesljivi poti, ki nas lahko potegne naprej. Generalni konzul v Trstu Dimitrij Rupel meni, da lahko v prihodnost gledamo relativno vedro, čeprav je vsem jasno, da ne bo preprosto. O protestih, v znamenju katerih je Slovenija že okoli mesec dni, je dejal, da so opozorila koristna, nekaj drugega pa so izjave razlagalcev, ki se bolj kot s problemi ukvarjajo s preračunavanjem: „Ljudje so izražali svoje skrbi, svojo prizadetost. V nadaljevanju pa so se jim pridružile nekatere znane osebnosti in skupine. Te proteste so vzeli v roke njihovi razlagalci. Njihove izjave zavračajo slovesno državnost, politične elite, stranke, prave, Evropsko unijo. Skupno točko imajo razveljavljanja enot osamosvojitve in "vračanje predosamosvojitvenih anarhičnih, anahronističnih enot, ki so bile značilne za komunistično Jugoslavijo".
Po ocenah akademika Janka Kosa je treba biti pozoren tudi na domače vzroke, ki so povzročili nelagodje v državi. Ob tem je izpostavil krizo strank, socialno in moralno krizo: „Zdi se mi, da bi z obzirom na neke Pučnikove misli iz leta 1998 v knjigi Kultura družba in tehnologija lahko rekel tole: naše stranke so nujen del parlamentarne demokracije, so pa nekatere od njih v krizi. Ta pa vpliva tudi na nelagodje v državi. Iz njega pa izvira politična nestabilnost v državi.“ Šturm pa je med drugim še opozoril, da bo v prihodnjem letu treba posebno pozornost nameniti področju učinkovitega delovanja pravosodja.
Državni zbor se je v petek sestal na izredni seji, na kateri je sprejel t.i. mini rebalans letošnjega proračuna, ki je potreben zaradi povečanega zneska danih posojil države v tem letu. S predlogom rebalansa računa finančnih terjatev in naložb ter računa financiranja letošnjega državnega proračuna se znesek danih posojil v letu 2012 povečuje za 348,5 milijona evrov na 402,2 milijona evrov. Od tega predstavlja 320 milijonov evrov junijsko posojilo Novi Ljubljanski banki iz naslova vplačila konvertibilnih instrumentov oziroma t.i. Co Co obveznic.
Poslanci so sprejeli tudi vladni predlog zakona o šolski prehrani. Potem ko so bila ob sprejetju proračuna za prihodnji dve leti za šolsko prehrano učencev in dijakov zagotovljena dodatna sredstva, naj bi zdaj z zakonom o šolski prehrani zagotovili njihovo črpanje. Pri tem naj bi omogočili prehrano za precej večje število učencev in dijakov, hkrati pa bistveno povečali krog upravičencev za subvencijo kosila v osnovni šoli.
Povejmo še to, da je javnofinančni primanjkljaj po treh četrtletjih letos ocenjen na 1,2 milijarde evrov oz. 4,5 odstotka bruto domačega proizvoda. To je bistveno manj kot lani, ko je do konca septembra dosegel 1,976 milijarde evrov oz. 7,3 odstotka BDP. Po besedah finančnega ministra Janeza Šušteršiča je zmanjšanje primanjkljaja posledica varčevanja države.
Državni zbor je na petkovi izredni seji soglasno potrdil mandat novi poslanki SD Ljubici Jelušič, ki bo na tem mestu nadomestila nekdanjega poslanca Boruta Pahorja. Poslanci so na petkovi izredni seji hkrati ugotovili, da je mandat prenehal tudi poslanki Državljanske liste Trudi Pepelnik, ki je 21. decembra odstopila kot poslanka.
V četrtek pozno popoldne je v 65. letu starosti umrl nekdanji poveljnik civilne zaščite Miran Bogataj. Bogataj je vodil reševanje ob vseh večjih naravnih nesrečah v samostojni Sloveniji: od poplav leta 1990, 2007 in 2010 do potresov v Posočju in plazu pod Mangartom. Med osamosvojitvijo pa se je pogajal o umiku Jugoslovanske ljudske armade.
Zaradi velikega strokovnega prispevka k razvoju na področjih obrambe in varstva pred naravnimi nesrečami je Bogataj junija letos prejel tudi zlati red za zasluge.
KULTURA
Praznični teden so zaznamovale različne razstave jaslic in božični koncerti. Omenimo le nekatere. Pretekli petek so pri sv. Trojici v Slovenskih goricah s kulturnim programom odprli razstavo jaslic. Predstavljena so posamezna naselja iz občine Sv. Trojica, umetniki in lokalna društva, sodelovali pa so posamezniki in organizacije iz celotne Slovenije in tudi iz tujine. V nedeljo je koprski škof Jurij Bizjak v Piranu odprl razstavo zbirke jaslic z vsega sveta zbiratelja Gregorja Tozona z naslovom: "JASLICE V PIRANU".
V Vipavi so v ponedeljek na ulicah in trgih postavili velike jaslice. Prostovoljni prispevki so namenjeni gojencem zavoda Cirius iz Vipave.
Žive jaslice so letos že tradicionalno pripravili v Postojnski jami, v soteski Mlačce v Mojstrani, na Vranskem, v Vitanju in na Jančah.
ŠPORT
Ta konec tedna je še posebej športno obarvan.
Črnjanka Tina Maze, vodilna v svetovnem pokalu alpskih smučark v sezoni, je na petkovem veleslalomu na Semmeringu zasedla drugo mesto. Premagala jo je le Avstrijka Anna Fenninger, ki je bila pred Mazejevo sekundo in 11 stotink. Tretja je bila Francozinja Tessa Worley. Preostali Slovenki se nista uvrstili v finalno vožnjo; Ana Drev je končala na 35. mestu, Tina Robnik pa je bila 53.
Slovensko ekipo na 61. novoletni turneji skokov zastopa šest tekmovalcev. Prvo ime reprezentance je komaj 19-letni Jaka Hvala, to zimo z devetim mestom v skupni razvrstitvi svetovnega pokala najboljši slovenski skakalec, tik za njim je Peter Prevc na 11. mestu, v Nemčijo pa bodo odpotovali še Robert Kranjec, Jurij Tepeš, Matjaž Pungertar in Tomaž Naglič, ki je v ekipi zamenjal Jerneja Damjana.
Slovenske smučarske tekačice so včeraj začele prvi vrhunec sezone - turnejo Tour de Ski. Skupno se bodo tekači in tekačice v devetih dneh pomerili na sedmih tekmah, ki bodo na petih prizoriščih v treh državah. Slovenijo bodo zastopale Vesna Fabjan, Barbara Jezeršek in Alenka Čebašek.
Slovenska moška rokometna reprezentanca je že začela priprave na svetovno prvenstvo, ki bo med 11. in 27. januarjem v Španiji. Selektor Boris Denič je že sporočil imena igralcev, ki bodo nastopili na tekmovanju. Našo izbrano vrsto bodo na Pirenejskem polotoku med drugim sestavljali tudi kar štirje novinci na velikih tekmovanjih: vratar Matevž Skok, krilni igralec Gašper Marguč, zunanji igralec Nenad Bilbija in krožni napadalec Uroš Bundalo. Na seznamu pa ni Urbana Lesjaka, Simona Razgorja, Boruta Mačkovška, Deana Bombača, Maria Šoštariča, Primoža Prošta in Vida Kavtičnika.
Slab teden dni loči hokejiste Telemach Olimpije in ljubitelje najhitrejšega moštvenega športa do zimske hokejske klasike. Na Telemach Icefest 2013, ki bo od 4. do 8. januarja na Plečnikovem stadionu, bo Olimpija odigrala tri tekme lige Ebel. Dela za Bežigradom potekajo po načrtih, nekaj težav pa organizatorjem povzroča vreme.