Branko Zavrtanik razstavlja v Ljubljani
| 20.10.2012, 10:43 Matjaž Merljak
V Meršolovem atriju Zavoda sv. Stanislava v Šentvidu nad Ljubljano so v petek, 19. oktobra 2012, odprli razstavo Iz daljne preteklosti v sedanjost Branka Zavrtanika iz Argentine. Umetnika in njegovo delo je predstavila umetn. zgod. Verena Koršič Zorn. Odprtje sta popestrili mladi violinistki Veronika Snoj, rojena v Argentini, in Špela Ivan ter recitatorji iz Škofijske klasične gimnazije pod mentorstvom mag. Bernarde Podlipnik. Razstava bo na ogled do 30. oktobra.
Branko Zavrtanik se je rodil 3. februarja 1941 v Kamniku primorskim staršem. Po drugi svetovni vojni in po treh letih begunskega taborišča je septembra 1948 z družino in drugimi begunci prispel v Buenos Aires. Tam se je izpopolnil v likovni umetnosti na Escuela Nacional de Bellas Artes Manuel Belgrano in na Escuela Superior de Artes Visuales Prilidiano Pueyrredón.
Med pomembnejše razstave lahko omenimo v avditoriju Radio Libertad in v umetnostnih galerijah Il Duomo in Ausonia v Buenos Airesu. Od leta 1999 redno sodeluje s Slovensko kulturno akcijo. V mesecu avgustu 2009 je v okviru likovnega odseka SKA imel samostojno razstavo v Slovenski hiši v Buenos Airesu, z drugimi slovenskimi likovnimi umetniki pa je skupno razstavljal na sedežu slovenskega veleposlaništva v Buenos Airesu.
»Razstava Iz daljne preteklosti v sedanjost je zasnovana v treh delih: Notranjost vrta, Ob Srebrni reki – promet in Domači kraj.
Prva slika nas popelje v oddaljeno otroško dobo, ki odseva in se zrcali iz sedanjosti. Prva doba zgodnjih let se nam predstavlja polna topline. Odkriva se nam v kontrastu z monokromatično vizijo, zavito v napol somraku, ki predstavlja srednjo dobo življenja.
Naslednje slike nam oznanjajo s svojo živo barvo bogastvo narave, rastline, cvetlice, ptice – vse pa predstavlja podobo in vsebino sedanjega življenja. Za te stvaritve je uporabljal raznovrstne in različne tehnike.
Nadaljnje slike pa prikažejo mestne podobe, prostori so namenoma izbrani – okolje pristanišča, široke in prometne ulice, visoke stavbe. Avtor je želel predstaviti in posredovati poetični obraz in izraz mesta Buenos Aires.
Likovni itinerer 22 slik se zaključi s tremi stvaritvami, ki nam približajo slovensko pokrajino: gore napol pokrite z belim plaščem snega, kar nam razodeva jesensko letno dobo, ki sem jo opazoval in občudoval ob polnosti mojega zadnjega obiska domovine. Moj pogled želim razodeti kot ganljiv in objemajoč čudovito naravo.«
Razstavo je pripravilo Izseljensko društvo Slovenija v svetu s podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu in Zavoda sv. Stanislava.