Svet slovenskih organizacij
SSO za preudarnost, podporo in sodelovanje
| 06.10.2012, 11:11 Matjaž Merljak
Svet slovenskih organizacij SSO je stanje organizacij, ustanov in društev slovenske narodne manjšine v Italiji znova podrobno ocenil v luči zasedanja prvega vladnega omizja, ki je potekalo v ponedeljek, 24. septembra 2012. Zavzema se za preudarnost, podporo enotnemu predstavništvu in sodelovanje v spoštovanju za preseganje kriznega trenutka. V nadaljevanju v celoti objavljamo tiskovno sporočilo SSO.
Ugotovitve še naprej kažejo na izredno resno stanje, ki se je vzpostavilo, zaradi hude zamude pri prenosu finančnih sredstev od države na Deželo FJk. Je pa v tem trenutku nekaj dejstev, ki odpirajo možnost za pozitiven razplet sedanje kritične situacije. V tem smislu SSO smatra, da so bolj koristni previdni koraki s ciljem, da se izid prvega vladnega omizja utrdi in se na čimboljši način pripravi osnove za drugo zasedanje, ki naj bo sklicano najbrž že v tem mesecu. Prav tako bo pomembno, da se v tem smislu pripravimo na 1. deželno konferenco, ki bo 13. oktobra v Avditoriumu v Gorici. Naš skupni cilj pa mora biti, ob hitri premostitvi sedanje krize, dolgoročna ureditev pri prenosu finančnih sredstev in gotovost pri nakazilu slovenskim ustanovam, organizacijam in društvom.
Svet slovenskih organizacij verjame, da je v tem potreben skupen napor in politika, kot se udejanja v enotnem predstavništvu, kjer skupno sodelujejo politični subjekti in predstavniki civilne družbe. Ravno to predstavniško telo, ki se je ponovno aktiviralo v zadnjih letih mora imeti največjo javno podporo, da uveljavi pravice slovenske narodne manjšine, ki so uzakonjene v zaščitnem zakonu 38/01. Dodatna pozitivna vrednost enotnega predstavništva je, da lahko računa na odlično sodelovanje z diplomatskimi predstavniki Republike Slovenije v Rimu in Trstu, kot se je to že izkazalo.
Svet slovenskih organizacij nadalje zavrača obravnavanje določenih organizacij kot t.i. dvojnike, s ciljem združevanja. Vsaka naša organizacija, ustanova in društvo ima svojo zgodovino in dediščino, ki so jo ustvarjali požrtvovalni pripadniki in pripadnice naše skupnosti. Vse to je potrebno še ohraniti, ker predstavlja temelj za nadaljni razvoj, pri tem ima še posebno vrednost tisto, kar se je ustvarilo na podlagi prostovljnega udejstvovanja in dela. V tem smislu je naloga krovnih organizacij, da ustvarjajo pogoje in klimo, po kateri naj organizacije in društva, ki delujejo na istem ali sorodnem področju, pridejo do sodelovanja pri programih in pobudah ter na tak način medsebojno dopolnjujejo lastne resurze v spoštovanju in vrednotenju različnosti.
Svet slovenskih organizacij podpira namen in delovanje t.i. skupnih članic in bo v tem smislu napel vse sile, da se ta kritičen trenutek premaga na najbolj pozitiven način. Obenem ugotavlja, da so ostale svoje članice, že ko se je kriza le napovedovala, pravočasno skušale pripraviti podrobne operativne načrte, ki bi jim pomagali pri premoščanju te hude krize. SSO izreka zato vso pohvalo članicam, ki dobro gospodarijo ter z izredno požrtvovalnostjo ter velikim čutom odgovornosti in napori odločilno pripomorejo, da tudi v teh izredno hudih časih organizirana dejavnost naše manjšine ne zamre.
SSO smatra pa, da se iz te izkušnje, v okviru upravnih odborov, resno preveri dosedanje upravljanje, da bo v prihodnje mogoče, na podlagi načela dobrega gospodarja, zagotavljati predvsem zaposlenim bolj varne čase. Pri tem gre tudi primerno ovrednotiti vsa tista društva, ki delujejo izključno na podlagi prostovljnega dela in kljub omejenim sredstvom in času dosegajo pomembne uspehe ter na tak način na narodnem teritoriju kapilarno prispevajo k ohranjanju ter razvoju slovenske zavesti, jezika in kulture, k promociji naše narodne manjšine in celotne dežele FJk.
Trst, 5. oktobra 2012