Odgovor na krizo vere
Cerkev na Slovenskem | 13.10.2012, 11:04 Marjana Debevec
Leto vere, ki se je uradno začelo v četrtek, naj bi bilo odgovor Cerkve na krizo vere. V svetu, ki živi kot da Boga ni, naj bi po papeževih besedah kristjani poživili našo vero in ohranjali upanje ter tako v temo sveta prinašali luč evangelija. Krajevne cerkve so se na leto vere pripravljale na različne načine. V Sloveniji naj bi k večji gorečnosti vernikov prispeval tudi nov pastoralni načrt.
Grkokatoliški patriarh v Damasku Gregorij Laham III. upa, da bo leto vere v Siriji leto sprave. Vloga kristjanov je v tej preizkušani deželi po njegovem mnenju odločilna. Prepričan je namreč, da lahko prav kristjani celotni družbi ponudijo vrednote kot so verska svoboda, solidarnost in človekove pravice.
Kako pa je mogoče v Vietnamu okrepiti in živeti krščansko vero? To je osrednje vprašanje, ki si ga ob začetku leta vere zastavljajo na jesenskem plenarnem zasedanju škofov te socialistične ljudske republike. Poleg različnih pobud ob letu vere so razpravljali tudi o ustanovitvi višje teološke šole in romarskem središču ob narodni Marijini božji poti v La Vangu. Vietnamska ustava uradno predvideva versko svobodo, vendar je krščansko življenje pod strogim nadzorom. Prepovedo lahko vsako versko prakso, v kateri vidijo kritiko vlade.
V Avstriji so se v četrtek zvečer škofije spomnile na 50. obletnico začetka 2. vatikanskega cerkvenega zbora in odprtje leta vere z zvonjenjem. Pri tem so bila tudi vrata številnih cerkva odprta na stežaj. Prost vstop naj bi razumeli tudi kot namig na besede Janeza XXIII. na večer pred koncilom: 'Odprite okna Cerkve!'
Škofje v Sveti deželi pa so v posebnem pismu ob začetku leta vere zapisali, da zgled prve skupnosti iz Jeruzalema lahko služi kot model, kako prenoviti današnjo krščansko skupnost. Pismo omenja tudi nasilje, krivice, omejevanje svobode, trpljenje v zaporih, diskriminacijo, ločenost od svojih domačih, strah in tesnobo, kar je del vsakdana prebivalcev Svete dežele. Mnogi so se že odločili, da se izselijo, in tako so katoliške skupnosti sedaj še bolj ranljive. Kljub skušnjavi obupa pa so škofje prepričani, da vera ni vprašanje našega truda, temveč je zastonjski dar Gospoda. Zato so vse vernike pozvali k molitvi, da bi Gospod pomnožil njihovo vero in jih napravil za svoje radostne priče.