Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc
Mons. Aleksander Lestan (foto: Matjaž Merljak)
Mons. Aleksander Lestan

Naš gost: Aleksander Lestan

| 22.09.2012, 19:30 Matjaž Merljak

Naš tokratni sogovornik je bil mons. Aleksander Lestan. Star je 93 let, duhovnik je že 70 let - torej je železomašnik, sicer pa bister, jasen v besedah, tudi duhovit, vozi avto in ima elektronsko pošto ... Obiskal sem ga v Črničah v Vipavski dolini, to je med Ajdovščino in Gorico. Tam biva že skoraj 40 let, najprej kot župnik, zadnja leta pa kot upokojeni župnik. Tam med tednom tudi še mašuje. V pogovoru sva se sprehodila skozi njegovo življenje, tudi preizkušnje - v mašnika je bil posvečen med vojno, nekoč je bil tudi že na smrtni postelji ... Le kje črpa moč, da je že 70 let duhovnik ...

Aleksander Lestan izvira iz Mirna pri Gorici, a rodil se je v Rečici ob Savinji 14. maja leta 1919. Tam je bil tudi krščen. Pojasnil je, da so družino ob koncu 1. svetovne vojne pregnali iz Mirna. Mama in otroci so se zatekli na Štajersko. Mati je prvorojenca za blagoslov in za zdravje priporočila Mariji v samostanu v Nazarjah. Po vrnitvi v Miren je obiskoval osnovno šolo. V družini se je rodilo še pet otrok, štirje fantje in dekle.

Želja po duhovništvu je bila v njem že v mladosti. Že pri petih letih je nanj močan vtis naredil mirenski župnik Oskar Pahor. Po končani peti ljudski šoli se je moral odločiti, kam bo šel naprej. Upiral se je iti v italijanske šole, mama ga je vzgajala versko, oče pa narodnostno. Odločil se je, da bo šel v semenišče, ki je bilo v Gorici, a je bilo polno zasedeno. Oče je posredoval, da so misijonarji z Mirenskega gradu poskrbeli, da je šel na gimnazijo v Torino. Bival je pri misijonarjih Marije Tolažnice. Tam je dokončal pet gimnazij. Takrat - po petih gimnazijah - pa ni vedel, ali bi ostal ali bi šel kam drugam ...

Mons. Aleksander Lestan je postal duhovnik pred 70-imi leti, leta 1942. Po petih letih ljudske šole v Mirnu, petih letih gimnazije v Torinu in treh letih liceja je stopil v bogoslovje v Gorici. Pri 23 letih in pol je bil predčasno posvečen v duhovnika. Na izbiro so imeli odhod v vojsko ali posvečenje. Odločili so se za slednje. Posvečenih jih je bilo dvanajst. Od njih je živ samo še on. Nova maša je bila v domači župniji pod posebnimi pogoji.

Aleksander Lestan pri 93-ih letih za računalnikom
Aleksander Lestan pri 93-ih letih za računalnikom © Matjaž Merljak

Prvo kaplansko mesto mons. Aleksandra Lestana v letih 1942-1945 je bilo v Idriji. Tam se je srečal z italijanskim fašizmom, z Nemci, z domobranci in partizani. Spoznal je marsikaj, kar mu je bilo koristno, pa tudi morda kot opozorilo in kot vodilo. Imel čast, da je maševal v porušeni cerkvi in partizanska enota je pristopila in sodelovala pri sveti maši.

Njegov sošolec je bil duhovnik in skladatelj Stanko Premrl. Njegov sošolec je bil tudi Ludvik Sluga, ki so ga kot kaplana v Cerknem umorili skupaj z Ladom Piščancem.

Povedal je, kakšne spomine ima na Ludvika Slugo in kako je odmevala smrt Sluge in Piščanca med primorskimi duhovniki. Dobro je poznal duhovnika in skladatelja Vinka Vodopivca. Povedal je, kakšen je bil kot človek, kot duhovnik in kot skladatelj. Za novo mašo mu je naredil posebno pesem v pozdrav.

Povedal je še, kako so Primorci, sprejeli Bevkovo knjigo Kaplan Martin Čedermac - da je bilo to spričevalo, a je prikazovalo precej omiljeno sliko.

Po treh letih kaplanske službe v Idriji le bila njegova naslednja župnija Vélike Žablje v Vipavski dolini. Tam je kot župnik deloval 7 let in pol - od leta 1945 do leta 1953. V tistem času je tudi hudo zbolel in bil na pragu smrti.

Aleksander Lestan v Črničah, v ozadju zvonik župnijske cerkve
Aleksander Lestan v Črničah, v ozadju zvonik župnijske cerkve © Matjaž Merljak

Nato je prišel v Prváčino, kjer je upravljal z zemljišči, ki so pripadali cerkvi - bil je pol kmet, pol župnik. Tam je tudi obiskoval dom za ostarele. To mu je bila uteha.

Avgusta leta 1973 je prišel v župnijo Črniče, takrat je bil star 54 let. Bil je župnik, nekaj časa tudi dekan. Zmeraj se je znal udomačit, tako ni nikoli prosil za premestitev. Obnavljal je vse štiri cerkve na zunaj, ostrešje in tudi notranjost. Obnovil je tudi župnišče.

Skrbel je tudi za živo cerkev - za katehezo in pastoralo. Ubiral je poseben način kateheze. Skupaj z drugimi duhovniki so v težkih časih sami pripravljali katehetske pripomočke. Nekaj so jih kupili v Italiji in jih skušali prilagoditi potrebam. S slikami je nauk potrjeval. Vse pripomočke ima shranjene ...

Mons. Aleksander Lestan tudi sledi tehniki - uporablja računalnik, internet, ima elektronski naslov ... od nekdaj ga je zanimala tehnika, še vedno tudi vozi avtomobil ...

Aleksander Lestan je 24. aprila 2010 - v 90-tem letu starosti - prejel tudi naziv monsinjor, a si ga ne žene k srcu.

Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280) Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280)

Vas boli hrbet? Spremenite navade.

Več kot polovica ljudi se v življenju vsaj občasno sreča z bolečinami v hrbtu, mnogi zaradi njih hudo trpijo. Rešitev je v resnici zelo preprosta, kar potrjujejo zdravniki, kirurgi in terapevti.

Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL) Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL)

Ta zemlja ni konec, na njej le kampiramo.

Vera je predaja, pravi Luka Modic, začne se, ko prepustimo Bogu, da deluje v nas in vodi naše življenje. "Ko rečemo: "Zgodi se", Bog položi v nas seme, ki se počasi razvija. Tudi vera se mora ...

Cerkev bl. Antona Martina Slomška (photo: Facebook Župnija Košaki) Cerkev bl. Antona Martina Slomška (photo: Facebook Župnija Košaki)

25 let Župnije Maribor Košaki

Župnija bl. škofa Antona Martina Slomška – Maribor Košaki je bila ustanovljena 15. avgusta 1998. Ob svojem drugem pastoralnem obisku v Sloveniji je sedaj že sv. papež Janez Pavel II., 19. ...