Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

Teden v soseščini

| 29.09.2012, 09:52 Matjaž Merljak

Sestanek vladnega omizja za vprašanja slovenske manjšine v Italiji; obsodba treh Rezijank zaradi žalitev in groženj, usmerjenih proti manjšini; gradnja ceste Gornji Senik - Verica v Porabju bi se lahko začela še to jesen - je le nekaj dogodkov tega tedna.

V Rimu se je v ponedeljek, 24. septembra 2012, prvič sešlo vladno omizje za vprašanja slovenske manjšine v Italiji. Na sestanku, ki je potekalo na italijanskem notranjem ministrstvu, so govorili predvsem o državnih prispevkih za manjšinske organizacije. Sejo je vodil podtajnik na omenjenem ministrstvu Saverio Ruperto, med ostalimo osmimi člani so trije Slovenci: predsednika krovnih organizacij SKGZ in SSO Rudi Pavšič in Drago Štoka ter predsednica paritetnega odbora Jole Namor. Ruperto je po poročanju STA napovedal "odmrznitev" 2,8 milijona evrov za manjšinske ustanove iz sklada zaščitnega zakona, medtem ko je usoda preostalih 2,5 milijona evrov, ki so zapisani v proračunu za leto 2013, še negotova. Sklad zaščitnega zakona sicer znaša 6,9 milijona, to je poldrugi milijon manj kot lani. Predsednik SSO Drago Štoka je za portal slomedia.it srečanje pozitivno ocenil. Tudi predsednik SKGZ Rudi Pavšič je srečanje pozitivno ocenil. Naslednjič naj bi se sestalo čez en mesec.

Pred nedeljskim (30. september 2012) srečanjem z italijanskim ministrom za šolstvo Francescom Profumom je slovenski minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk v petek, 28. septembra 2012, v Ljubljani sprejel predstavnike italijanske manjšine v Sloveniji in predstavnike slovenske manjšine v Italiji. Pogovor je potekal predvsem o razmerah na področju šolstva obeh manjšin.

Mirovni sodnik v Tablji blizu Trbiža je v ponedeljek, 24. septembra 2012, tri Rezijanke zaradi žalitev in groženj, usmerjenih proti manjšini, obsodil na denarno kazen in plačilo sodnih stroškov, poroča portal Slovencev v Italiji slomedia. Trojica je pred dvema letoma grozila in žalila Gabrieleja Cherubinija, ki je prvi zaprosil za dvojezično italijansko-slovensko osebno izkaznico v Reziji, in predsednico rezijanske folklorne skupine Pamelo Pielich. Sodnik jim je izrekel po 500 evrov denarne kazni in plačilo sodnih stroškov, vsaka pa bo morala Cherubiniju, ki je po rodu iz Bologne, in Pielichevi plačati še po 500 evrov odškodnine.

Gradnja ceste Gornji Senik - Verica v Porabju, ki je izrednega pomena za tamkajšnjo slovensko manjšino, bi se lahko začela še to jesen, je 26. septembra 2012 v Ljubljani napovedala državna sekretarka na madžarskem ministrstvu za javno upravo in pravosodje Zsuzsanna Repas. Dobrih pet kilometrov dolga cesta bo povezala nekatere vasi, kjer živi glavnina slovenske manjšine, predvsem pa jim skrajšala pot. Repasova je novico o začetku gradnje ceste sporočila ob 13. zasedanju slovensko-madžarske mešane komisije za spremljanje sporazuma o zagotavljanju posebnih pravic madžarske narodne skupnosti v Sloveniji in slovenske narodne manjšine na Madžarskem v Ljubljani. Komisiji sopredsedujeta državna sekretarka na madžarskem ministrstvu za javno upravo in pravosodje in državni sekretar v uradu vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu Matjaž Longar.

Načrtovano potovanje tričlanske delegacije komisije DZ za Slovence v zamejstvu in po svetu pod vodstvom predsednika komisije Franca Pukšiča v Južno Ameriko je v tem času po besedah predsednika DZ Gregorja Viranta skrajno neprimerno. Sam bo naredil vse, da to potovanje prepreči, je 24. septembra dejal v izjavi za novinarje. Kot je dejal, dodana vrednost, ki bi jo to potovanje prineslo, nikakor ne odtehta stroškov potovanja, bilo pa je tudi veliko "ogorčenih reakcij s strani državljanov". Omenjena komisija naj bi odpotovala v Argentino, Čile, Brazilijo in Urugvaj. Po prvotnih načrtih naj bi potovanje stalo okoli 25.000 evrov. Pukšič je v izjavi za STA dejal, da bi lahko bili ti stroški po njegovih podatkih bistveno nižji od te številke, za oddajo Odmevi na Televiziji Slovenija pa je nato pojasnil, da naj bi znašali le okrog 9000 evrov.

Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak se je v nedeljo, 23. septembra 2012, srečala s Slovenci, ki živijo v Švici. Ti so se zbrali na 44. tradicionalnem romanju v božjepotni Marijini baziliki v Einsiedelnu v Švici. Z njimi je bil tudi upokojeni koprski škof Metod Pirih, ki je daroval praznično mašo ob somaševanju duhovnikov iz domovine in nekaterih evropskih dežel. Maši je po maši je sledil kulturni program, ki ga je obogatil Mešani pevski zbor Sv. Jakoba iz Vavte vasi pod vodstvom Aleša Makovca.

 

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.