Osamosvojitvena vlada
Pred 22. leti je Slovenija dobila osamosvojitveno vlado
Slovenija | 16.05.2012, 00:21
16. maja leta 1990, dober mesec po prvih demokratičnih in svobodnih volitvah v Republiki Sloveniji po drugi svetovni vojni, je bila izvoljena 27-članska osamosvojitvena vlada, pogosto imenovana tudi Peterletova oz. Demosova vlada. Predsedoval ji je 42-letni krščanski demokrat Lojze Peterle, v njej pa kar osem članov ni bilo iz vrst zmagovite koalicije. Po dveh letih vladanja je za vedno odšla v zgodovino, so ob tej priložnosti zapisali v Mohorjevi založbi Celovec, kjer je izšla knjiga „Osamosvojitvena vlada“ zgodovinarke in novinarke dr. Rosvite Pesek
Za osamosvojitveno vlado so ostali plebiscit, slovenska vojska, nova valuta – tolar, slovenska carina, slovenski potni listi, slovenska narodna banka, odprto območje Kočevske Reke, odprtost v svet, ki nas je mednarodno priznal, skratka – zapustila nam je državo! Samostojno in neodvisno republiko Slovenijo, so zapisali.
Monografija z naslovom „Osamosvojitvena vlada. Kako so gradili državo“ je zgodovinski oris ekipe, ki je upravljala z izvršno oblastjo in je pripravila Slovenijo, nekdanjo republiko v Socialistični federativni republiki Jugoslaviji, na samostojno življenje.
„Čeprav se morebiti zdi, da živimo burno, da se pri nas vsak dan dogaja kaj novega, šokantnega je treba poudariti zavedanje o veličini časa, ki so ga kot ministri živeli člani osamosvojitvene vlade. Kar zadeva izzive slovenske politične elite v minulem 20-tem stoletju, spada snovanje lastne države gotovo v sam vrh,“ je dr. Rosvita Pesek zapisali v uvodu knjige, ki nam jo te tudi posebej predstavila. Poudarila je, da je z izdelkom izredno zadovoljna in da je to knjiga za „sladokusce“. „V knjigi sem dala malo več prednosti mojemu novinarskemu stilu in pisanju in nisem tako suhoparno naštevala, kot je normalno za zgodovinske knjige.“